Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

KAŻDEMU MARZY SIĘ WOLNOŚĆ

Grudzień 11, 2013

Podsumowanie. Finał projektu ” Każdemu marzy się wolność” w 150.Rocznicę Powstania Styczniowego
9 grudnia 2013 artystycznie o bohaterskiej historii zakończył się ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”.

 

Koncertem w Muzeum Niepodległości w Warszawie zakończył się ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”. 9 grudnia obok autora inicjatywy wystąpili Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz i Grażyna Barszczewska oraz wybitni muzycy młodego pokolenia. Uroczysty finał poprzedził koncert w kościele św. Aleksandra w Warszawie oraz imprezy w innych miastach.

Artyści, których licznie zgromadzona publiczność zobaczyła w Muzeum Niepodległości, brali udział we wcześniejszych koncertach projektu. Wszystkie gromadziły liczne grono melomanów, miłośników historii i osób wrażliwych na sztukę. – Nie stawialiśmy pytań o sens powstania, zostawiając naukowcom takie debaty. Po prostu odwiedzaliśmy miejsca, gdzie wówczas działa się historia i poprzez sztukę przypominaliśmy bohaterów tamtych wydarzeń – wyjaśniał Robert Grudzień, zapytany w czym tkwił sukces projektu. Ważnym partnerem projektu było Muzeum Niepodległości w Warszawie. Latem obok festiwali i koncertów, prezentowana była planszowa wystawa „Gorzka chwała – powstanie 1863”. Ekspozycja, która rozpoczynała rok powstania styczniowego w Sejmie, w czasie wakacji na ziemi radomskiej odwiedziła m.in. Stromiec, Radom, Zwoleń, Jedlińsk. W regionie radomskim miało miejsce także wiele koncertów, a także rajdy rowerowe śladami Dionizego Czachowskiego, bohatera powstania, tematyczne spacery po mieście i zabytkowym cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Ostatnie imprezy turystyczne, na które zapraszały Alina Osieniecka i Ewa Kutyła, przewodniczki PTTK, odbyły się 7 i 8 grudnia, zamykając projekt na ziemi radomskiej.

W Warszawie podczas finałowego koncertu za promocję regionu dziękował Robertowi Grudniowi Jerzy Grosicki, prezes radomskiego PSLL. Wielkie wrażenie wywarł ogromny kosz czerwonych róż, który wręczył na scenie.
Pisemne podziękowania przekazali także starostowie radomski i białobrzeski.
Autor projektu „Każdemu marzy się wolność” odbierał także gratulacje od Witolda Prandoty z Kancelarii Marszałka Mazowsza i Tadeusza Samborskiego zastępcy dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Pisemne podziękowanie przesłał też Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu RP.

W holu w czasie koncertu można było obejrzeć projekty uczniów PSP nr 7 w Radomiu, inspirowane biżuterią powstania styczniowego.

Przedostatni koncert projektu dedykowany był duszpasterstwu polowemu powstania styczniowego, a w szczególności ks. Karolowi Mikoszewskiemu, członkowi Rządu Narodowego. W niedzielę 8 grudnia w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży pieśni sakralne zaśpiewała Ewa Uryga. Na organach towarzyszył jej Robert Grudzień.

Projekt „Każdemu marzy się wolność” to jedyna autorska inicjatywa, upamiętniająca powstanie styczniowe, która imprezami artystycznymi objęła niemal cały kraj. Od stycznia odbyło się ponad sto imprez – koncertów, promocji książek, wystaw, prelekcji, rajdów pieszych i rowerowych. W projekcie wzięły udział gwiazdy scen polskich i zagranicznych, jak Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Ewa Uryga, Bogusław Morka, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Zbigniew Zamachowski, Halina Łabonarska, Anna Romantowska, Grażyna Barszczewska oraz wybitni artyści młodego pokolenia.
Latem prezentowana była prestiżowa wystawa „Gorzka chwała – Powstanie 1863”. Na potrzeby projektu prowadzone były badania archiwalne, które doprowadziły do ustalenia szczegółów biograficznych Dionizego Czachowskiego, bohatera powstania. Trwałą pamiątką projektu „Każdemu marzy się wolność” jest kamień – pomnik honorujący powstańców z okolic Puław, wśród których był Adam Chmielowski, późniejszy św. Brat Albert. Obelisk poświecono 30 września przed kościołem w Janowcu nad Wisłą.

tekst Kamila Wrzesińska, foto Maciej Chajski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.