Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

Kozienice. Doroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na kozienickim cmentarzu

Październik 26, 2013

Tegoroczna, dwudniowa kwesta na kozienickiej nekropolii rozpocznie się w piątek 1 listopada o godz. 9.00. Będzie to już 6. edycja zbiórki prowadzonej corocznie od 2008 r. Kwesta zakończy się w sobotę w godzinach popołudniowych. Zapraszamy wszystkich do wspierania tej szczytnej inicjatywy.
Za zebrane pieniądze udało się odnowić 15 pomników na kozienickim cmentarzu. W 2013 r. dzięki społecznej akcji odnowiono pochodzące z początku XX w. nagrobki z piaskowca oraz żeliwne rodzin: Borkowskich, Drażdżyńskich, Pokrzewińskich, Zagoździńskich, Przybyłków. Wszystkie ulokowane są przy głównej alei cmentarza wyznaczającej oś nekropolii. W 2012 r. zebrano podczas kwesty prawie 8 200 zł, łącznie od 2008 r. – prawie 41 600 zł. Wydatki, poniesione przez organizatora kwesty i renowacji pomników, wyniosły łącznie 66 400 zł.
Organizatorem kwesty jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej. Akcję wspierają wolontariusze: harcerze, Kozienickie Stowarzyszenie Rekosntrukcji Historycznych, Klub Młodzieżowego Wolontariatu „Skrzydła” przy Kozienickim Domu Kultury, samorządowcy z gminy i powiatu kozienickiego. Podczas kwesty na kozienickim cmentarzu ustawione będą punkty ze skarbonami na datki, w alejkach cmentarnych spotkać będzie można kwestujących posiadających identyfikatory oraz puszki oznaczone logiem organizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.