Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

CAL PIONKI. (RE)AKTYWACJA IZBY CZARNEJ PŁYTY?

Maj 5, 2015

OKO: CAL Pionki nadesłał do naszej redakcji komunikat z prośbą o publikację, co niniejszym czynimy. Okazuje się jednak, że nadal aktualne pozostaje pytanie co dalej z Izbą Czarnej Płyty, którą zorganizował pan Marek Majewski (fotoreportaż w ostatnim wydania OKA). Izba… w CAL-u nie jest więc pierwszą tego typu inicjatywą, ponieważ już istnieje, około 200 metrów od CAL-u. Bez współpracy z panem Majewskim, moim zdaniem, akcja „calowska” spali na panewce. Za chwilę, dojdzie do identycznej sytuacji jak z MOK-iem, czyli dublowania funkcji. I choćby nowy dyrektor CAL nie wiem jak zaklinał rzeczywistość ( patrz wywiad – ostatnie OKO nr 14) to tak w rzeczywistości jest.

Edmund Kordas

„Razem rozkręćmy czarną płytę!” – pod tym hasłem CAL organizuje społeczną zbiórkę: płyt, gramofonów, adapterów oraz innych pamiątek, jak zdjęcia czy dokumenty, które w jakikolwiek sposób związane są z tłocznią płyt winylowych w Pionkach. „Apelujemy – przeszukajcie swoje strychy i piwnice, poszukajcie wszelkich drobiazgów, które moglibyście przekazać do tworzonej w Centrum Aktywności Lokalnej Izby Czarnej Płyty” – mówi Marcin Alot, nowy dyrektor placówki. – Prosimy o przekazywanie informacji: rodzinie, znajomym, sąsiadom, byłym pracownikom „Pronitu” oraz wszystkim, którym leży na sercu ocalenie pamiątek po tłoczni. Dzięki utworzeniu Izby Czarnej Płyty ocalimy od zapomnienia nie tylko przedmioty, ale również pamięć o barwnej historii naszego miasta – dodaje.

Izba Czarnej Płyty jest pierwszym tego typu projektem w Polsce. Jego celem jest w dynamiczny sposób ukazanie historii płyty oraz rozwój nośników dźwięku na przestrzeni lat. Połączenie przeszłości z przyszłością, historii z teraźniejszością będzie możliwe dzięki spotkaniom i rozmaitym inicjatywom kulturalnym. CAL zapowiada ogólnopolski przegląd piosenki, festiwal towarzyszący samemu otwarciu izby muzealnej, które planowane jest na jesień bieżącego roku. Na dniach będzie również ogłoszony konkurs dla grafików na logotyp. Warto wspomnieć, że Izba Czarnej Płyty będzie pełniła również funkcję edukacyjną, gdzie młodym pokoleniom CAL zaproponuje udział w atrakcyjnych lekcjach muzealnych.


www.plakat-czarna--plyta-600px-1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.