Informator


 • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
  ENEA WYTWARZANIE
  25 sierpnia 2016

  enea_kozienice

WŁADZE KOZIENIC ZAPOMNIAŁY O POWSTANIU? DZIŚ ROCZNICA! UCZCIJMY BOHATERÓW

Lipiec 30, 2014

1 sierpnia 1944 wybuchło Powstanie Warszawskie, jedno z najważniejszych i najbardziej tragicznych w skutkach wydarzeń w najnowszej historii Polski. W ciągu 63 dni walk z niemieckim okupantem zginęło 10 tys. polskich żołnierzy i około 150-200 tys. cywili. Rany poniosło kolejnych 20 tys. powstańców, 15 tys. trafiło do niewoli, a ze stolicy wypędzono 600-650 tys. ludzi. W rocznicę wybuchu powstania na Mazowszu, by uczcić pamięć walczących, co roku o godzinie 17:00 wyją syreny alarmowe. Tak będzie i w ten piątek, chociaż włodarze miasta Kozienice wydają się o tym nie pamiętać.

W ten sposób Mazowsze uczci pamięć powstańców warszawskich. Syreny zawyją w trybie treningowym i będzie to jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy – informuje zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Wojewoda Mazowiecki wydał zarządzenie skierowane do prezydentów i burmistrzów miast w sprawie przeprowadzenia wojewódzkiego treningu systemu wykrywania i alarmowania. Na Mazowszu ćwiczenia tradycyjnie przeprowadzane są 1 sierpnia, aby równocześnie symbolicznie wspomnieć powstańców warszawskich. Syreny współtworzą system ostrzegania i alarmowania ludności. Włącza się je w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia, jednak minimum raz w roku powinno sprawdzać się ich działanie. Po przeprowadzeniu ćwiczeń samorządy złożą do wojewody sprawozdanie ze sprawności systemu.

Powstanie_warszawskie_ulica_Marszałkowska

Płonące domy na ul. Marszałkowskiej. Fot. wikipedia.org

AKTUALIZACJA:

ZATRZYMAJMY SIĘ!

Zachęcamy wszystkich Państwa, by dziś o godzinie 17:00 (godzina W) zatrzymać się na chwilę, by oddać hołd zarówno walczącym, jak i cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego. Nieważne gdzie będziemy. Niech ta symboliczna minuta ciszy będzie sygnałem, symbolem naszej pamięci o tych krwawych wydarzeniach.

Tymczasem w Kozienicach

Na stronie urzędu miasta pojawił się komunikat następującej treści: Informuję, że w dniu 1 sierpnia 2014 r. o godz. 17:00 w ramach wojewódzkiego treningu System Wykrywania i Alarmowania na terenie miasta Kozienice zostanie przeprowadzony test sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania. Ciągły sygnał akustyczny trwający 1 minutę będzie miał charakter ćwiczebny i nie jest związany z wystąpieniem zagrożenia. Proszę o zachowanie spokoju i niepodejmowanie żadnych działań. Burmistrz Gminy Kozienice dr. inż. Tomasz Śmietanka.

Warschauer Aufstand, polnischer Soldat

Powstaniec wyciągany z kanału przez żołnierzy niemieckich. Okolice ul. Dworkowej na Mokotowie. Fot. wikipedia.org

Niby wszystko się zgadza, ale o Powstańcach nie wspomniano ani słowem. Pomijając spory czy Powstanie Warszawskie było potrzebne czy nie, był to ogromny wysiłek polskiego narodu, jak i wielka jego tragedia. Marząc o wolnej Polsce (nie tylko) młodzi ludzie oddali w służbie kraju, to co najcenniejsze. Tymczasem można odnieść wrażenie, że niektórym ten temat jest zupełnie obojętny. Na problem, w jednym z komentarzy na naszej stronie internetowej, zwraca uwagę czytelnik Tygodnika OKO:

   Jak co roku w całej Polsce 1 sierpnia, o godzinie 17:00 zawyją syreny w godzinę „W”. Wszystkie miasta informują bądź przypominają, co wydarzyło się w 1944 r. W tym roku wypada pełna 70-ta rocznica Wybuchu Powstania. Zastanawiam się jak interpretować Komunikat znajdujący się na stronie Urzędu Miasta i Gminy Kozienice, w którym burmistrz informuje, że „w dniu 1 sierpnia 2014 o godz. 17.00 w ramach wojewódzkiego treningu Systemu Wykrywania i Alarmowania na terenie miasta Kozienice zostanie przeprowadzony test sprawności syren alarmowych… .”, gdzie nie ma słowa o rocznicy Powstania Warszaw­skiego.

    Czy władze miasta mają nas kozieniczan za ciemną masę, której nie trzeba przypominać polskiej historii? Skoro rocznie produkowane są różne ulotki, biuletyny, w których władze miasta chwalą się sukcesami czy organizują imprezy medialne, by wykreować [wypromować? – dop. red] siebie, to może należałoby wydać kilka, kilkanaście tysięcy zł na plakaty lub ulotki (żeby dotrzeć do każdego mieszkańca), w których byłoby przybliżenie 70. rocznicy Powstania Warszawskiego z przypomnieniem, że również u nas w Kozienicach zawyją syreny alarmowe (…).

Jakie są Państwa opinie w tej sprawie? Czekamy na komentarze.

Mariusz Basaj

6 odpowiedzi na “WŁADZE KOZIENIC ZAPOMNIAŁY O POWSTANIU? DZIŚ ROCZNICA! UCZCIJMY BOHATERÓW”

 1. Gocha pisze:

  rżnie głupa albo barbi tak kazała

 2. Piotr pisze:

  „młodzi ludzie oddali w służbie kraju, to co najcen­niejsze” tzn. co? Życie niewinnych cywili? Bo dane przytaczane w tym artykule wskazują, że zginęło ich ponad 10 razy mniej niż cywili?
  Straty powstańców w porównaniu do września 39′ niezbyt wysokie. Wspominając powstanie należy oddać hołd przede wszystkim niewinnym cywilom.

  Może trochę nie na temat ale z 2 wojny Polacy tylko pamiętają to tragiczne i fatalne powstanie. Może należy położyć nacisk na inne wydarzenia z 2 wojny? Tych nie brakuje: Narvik, Monte Cassino, Westerplatte, Wizna, Hel, itd.

  U nas niestety strategii uczą Ci, którzy ponosili klęski i to widać w tym naszym umiłowaniu powstania.

 3. Małgosia pisze:

  Może w ten sposób chce burmistrz zamkąć twarze tych którzy w ubiegłym roku mieli pretensje o celowość uczczenia rocznicy powstania? W konsu sa tacy mieszkańcy miasta którym symboliczne wycie syren przeszkadzało. Kto mądry i pelen szacunku dla bohaterów „Powstania zrozumie że nadszedł czas aby przystanąć przy dźwięku syren i oddać hołd bohaterom . a któ głupi i zacietzewiony w swych poglądach niech sobie myśli że to ćwiczenia. Pozdrwiam.

 4. ARKADIUSZ MOLENDA pisze:

  Rządzący pamiętają tylko wtedy kiedy im się to opłaca lub są do tego zmuszeni (parafrazując „złotą myśl” Napoleona Bonaparte). Tak samo było 1 marca – w dniu święta ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, nawet flagi nie były wywieszone na budynkach administracji samorządowej i państwowej w Kozienicach. (zdjęcia z 1 marca z Kozienic zamieściłem na swoim profilu na Facebooku). Dobrze że część mieszkańców o tym święcie pamiętała. SZACUNEK DLA TYCH CO WYWIESILI FLAGI!!!

 5. Internauta pisze:

  Prośba do wszystkich kozieniczan: O godzinie 17.00 gdziekolwiek byście nie szli, jechali zatrzymajcie się na 1 minutę.

 6. Były radny pisze:

  dopóki w Koziołkach będzie rządzić forum ziemi kozienickiej z 2 „historykami” na czele dopóty zdrajcy i zbrodniarze będą patronami ulic i dalej będzie tak jak z tym sprawdzaniem corocznym syren w dniu 1 sierpnia. Wstyd doktorku !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.