Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

WIDOWISKOWE ĆWICZENIA POLICJI W ZWOLENIU [ZDJĘCIA]

Maj 21, 2014

   Napad na przedsiębiorcę, ucieczka autem, zderzenie z busem, okupacja szkoły – to tylko niektóre z elementów scenariusza ćwiczeń sztabowych „Zwoleń 2014”, które odbyły się w dniach 20-21 maja.

Głównym celem ćwiczeń, w których udział wzięli funkcjonariusze ze zwoleńskiej komendy oraz KWP zs. w Radomiu, było sprawdzenie działania struktur organizacyjnych powiatu zwoleńskiego podczas realizacji zadań obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w sytuacji kryzysowej.

Ćwiczenia rozpoczęły się 20 maja. W stan gotowości postawione zostały wszystkie Urzędy Gminy, Urząd Miejski, Straż Pożarna, Policja, SANEPID oraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Organem nadzorującym całe ćwiczenia było Starostwo Powiatowe w Zwoleniu.

Jednak najbardziej widowiskowym elementem był epizod praktyczny, który miał miejsce dzień później w okolicach Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że dwóch uzbrojonych mężczyzn próbowało okraść jednego ze zwoleńskich biznesmenów, który uciekając samochodem osobowym zderzył się z osobowym busem przewożącym pracowników budowlanych. W wyniku zderzenia rannych zostało 9 osób. Chwilę po zderzeniu samochodów, zamaskowani przestępcy okradli przedsiębiorcę, a następnie uciekli na teren pobliskiej szkoły. Jeden z nich ukrył się w szkole, gdzie sterroryzował dwie osoby i wziął ich za zakładników. Drugi z mężczyzn ukrył się w zaroślach. W związku z realnym zagrożeniem młodzież ze szkoły została ewakuowana.

zwo1 zwo4

Na miejsce wypadku w bardzo krótkim czasie przyjechali policjanci, jednostki straży pożarnej oraz pogotowie ratunkowe. Wspólnie przeprowadzili akcję ratowniczą, uwalniając poszkodowane osoby z rozbitych samochodów. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu pomocy wszystkim poszkodowanym, do działania przystąpili policjanci. W pościgu i ujęciu sprawców napadu zaangażowany został przewodnik z psem służbowym, negocjatorzy i funkcjonariusze SAT KWP zs. w Radomiu.

zwo3 zwo5

Pierwszego ze sprawców wytropił i obezwładnił pies służbowy „Chytry”. Drugi natomiast ukrył się wewnątrz budynku szkoły i wziął dwóch zakładników. W czasie prowadzonych z nim negocjacji przez negocjatorów z KWP zs. w Radomiu, zgodził się uwolnić jednego zakładnika w zamian za podstawienie samochodu, którym bezpiecznie będzie mógł odjechać. W chwili gdy mężczyzna wyszedł z zakładnikiem z budynku szkoły i wsiadł do podstawionego samochodu, do działania przystąpili policyjni antyterroryści. W ciągu kilkunastu sekund obezwładnili przestępcę i uwolnili zakładnika.

zwo6 zwo2

Na zakończenie odbyła się konferencja, na której oceniono działania wszystkich służb zaangażowanych w ćwiczenia.

Asp. Jacek Szarpak

KPP w Zwoleniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.