Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

WARKA. ROZBŁYSNĄ MAJESTATYCZNYM BLASKIEM

Styczeń 29, 2014

   Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, dzięki pomocy sponsorów i darczyńców wzbogaciło się o cztery nowe, piękne żyrandole.

– Zwróciliśmy się do sponsorów i przyjaciół muzeum z apelem wsparcia zakupu zabytkowego oświetlenia tuż po remoncie pałacu w 2012 roku. Należy wspomnieć, że przed remontem, żyrandole zdobiły i oświetlały tylko pierwszy salon pałacu. W pozostałych salach do oświetlenia ekspozycji służyły dość wysłużone reflektory. W celu stworzenia atmosfery dawnej szlacheckiej siedziby, zrodził się pomysł, aby po remoncie wykorzystać posiadane przez muzeum zabytkowe oświetlenie pałac – tłumaczy Iwona Stefaniuk, dyrektor muzeum.

W ciągu lat 2010-2012 poddano konserwacji i remontowi 12 żyrandoli ze zbiorów muzeum. Pomimo to zabrakło kolejnych na klatkę schodową pałacu, do biblioteki na piętrze oraz gabinetu pana domu. Dlatego też pomoc sponsorów okazała się niezbędna.

Pierwszy, zabytkowy szesnastoświecowy żyrandol, który trafił na klatkę schodową, został zakupiony przez Browar Warka. Został on podarowany muzeum w 2012 roku z okazji 45-lecia istnienia placówki. – Browar wspiera muzeum od wielu lat. Piękną postawą odznaczyli się pan Leszek Kałuża, dyrektor browaru oraz pani Matylda Regulska – mówi Iwona Stefaniuk.

IMG_8311

Radni powiatu oddali swoje diety                                                 

W akcję zbierania środków na inwestycję włączyli się także radni powiatu grójeckiego, którzy przekazali prywatne darowizny na rzecz muzeum. Inicjatorem akcji był Maciej Dobrzyński, który podczas jednej z sesji zaproponował, by radni oddali po pojedynczej diecie na zakup żyrandoli. Do końca 2013 roku udało się zebrać 10 600 zł, za co zakupiono:

– żyrandol 18-świecowy z przełomu XIX/XX wieku (wykonany z mosiądzu, wtórnie posrebrzany po pełnej renowacji, zbudowany z dwóch poziomów, zdobiony ornamentami roślinnymi oraz szlifowanymi  kryształami różnych rozmiarów) – jako dar Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego i Klubu Razem dla Powiatu Grójeckiego (muzeum dołożyło tu także wkład własny);

– żyrandol 6-świecowy z przełomu XIX/XX wieku (po konserwacji, konstrukcja mosiężna srebrzona, składająca się z okrągłego, zdobionego motywami roślinnymi ze sznurami kryształków) jako dar Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

IMG_8338

Pomógł również Grabów nad Pilicą

Z pomocą muzeum przyszedł też samorząd Gminy Grabów nad Pilicą, który zakupił kolejny do kompletu żyrandol 6-świecowy z przełomu XIX/XX wieku. Warto nadmienić, że tereny gminy  należały w XVIII wieku do Józefa Pułaskiego – starosty wareckiego. Związki Pułaskich z Grabowem są bezsprzeczne, a główna ulica prowadząca przez miejscowość od 1991 r. nosi imię Kazimierza Pułaskiego.

– Chciałabym serdecznie podziękować Browarowi Warka, Grupa Żywiec SA; radnym powiatu grójeckiego, którzy odpowiedzieli na nasz apel: Jerzemu Binkiewiczowi, Stanisławowi Binkiewiczowi, Maciejowi Dobrzyńskiemu, Stefanii Fetraś,  Krzysztofowi Fiksowi, Marianowi Górskiemu, Januszowi Karbowiakowi, Waldemarowi Kopczyńskiemu, Adolfowi Maciakowi, Januszowi Różyckiemu, Stanisławowi Sitarkowi, Janowi Traczykowi, Mariuszowi Wojno,  Stanisławowi Woźniakowi; Gminie Grabów nad Pilicą, na czele z panem wójtem Euzebiuszem Strzelczykiem – mówi dyrektor Iwona Stefaniak.

IMG_8329

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.