Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

VIII – BURZLIWA SESJA RADY MIASTA PIONKI

Maj 14, 2015

VIII Sesja Rady Miasta była sesją wyjątkową. W jej trakcie bowiem po raz pierwszy uchwały nie były przyjmowane jednogłośnie. Radny Pacan jako pierwszy w tej kadencji Rady wyłamał się z wspólnych głosowań, które w tym szczególnym wypadku dotyczyły konsolidacji zaciągniętych wcześniej pożyczek, jak też odwołania burmistrza Zawodnika z piastowanego urzędu.

Ta uchwała to myk finansowo-bankowy” – grzmiał radny. „Na pewno koszt spłacania tego długu będzie droższy niż teraz(…), środki, które pozyskamy od czerwca są już przeznaczone na przejedzenie”.

Burmistrz Zawodnik nie pozostał głuchy na zarzuty radnego Pacana i ostrymi słowami bronił tej uchwały: „My teraz jemy pasztet, który Pan w ubiegłej radzie nam przygotował. To Pan w jakimś sensie odpowiada za to, że w budżecie zabrakło 4 milionów złotych pochodzących ze sprzedarzy mienia komunalnego. Jak to przedstawiłem w czasie mojej prezentacji, z każdą poważniejszą inwestycją za poprzednich rządów poziom zadłużenia utrzymywał się na tym samym poziomie, a w jednym przypadku nawet wzrastał(…)przez kilka ostatnich lat miasto nie potrafiło wygenerować nadwyżki, która z reguły jest następnie przeznaczana na ogólny rozwój miasta, a której poziom w naszym mieście jest dramatycznie niski. W poprzednich latach nasze miasto miało w powiecie jeden z najwyższych wskaźników dochodu na jednego mieszkańca, tymczasem rok rocznie stan ten się pogarszał. Obecnie znajdujemy się na 12 miejscu. Być może ci ludzie, którzy zarabiali poza granicami naszego miasta po prostu się z niego wyprowadzili. W celu zatrzymania obecnych mieszkańców musimy podjąć wszelkie dostępne środki” – powiedział burmistrz. Kończąc swoją obszerną wypowiedź burmistrz Zawodnik uznał, że miasto Pionki ma dzięki możliwości przyjecia tej uchwały wielką szansę na zrobienia tego czego nie zrobiono w ciągu ostatnich trzech lat.

Radny Pacan był wczorajszego wieczoru wyraźnie w opozycji, ponieważ za burmistrzem obstawali także inni radni z przewodniczącym Belowskim na czele, który uznał, że zabieg jaki wczoraj chcieli uchwalić radni jest obecnie powszechny. „Odroczenie spłaty pożyczki daje nam szansę na inwestycję tych pieniędzy” – powiedział Belowski.

Pacan: Dziś nie podejmę z panem polemiki na ten temat. Natomiast co do odpowiedzialności za obecny stan finansów naszego miasta, to mogę jedynie powiedzieć, że wszystkie kwoty są fakturowane, nie ma zatem żadnych tajemnic. Burmistrz Janeczek zarobił blisko 50 milionów złotych. Nie jest tak, że nic nie zostało zrobione. Jako, ze żyjemy w takim miasteczku jak Pionki to powinniśmy robić to na co nas stać. Proponuję żebyśmy zaprosili bez obecności kamer burmistrza Janeczka i porozmawiali nad obecnym stanem naszego miasta. Bóg dał człowiekowi rozum i wolną wolę. Ja z nich skorzystałem i podjąłem własną decyzję, każdy z państwa radnych także ją podejmie.

Radny Banaś zadał wszystkim obecnym pytanie: Czy otrzymując mandat radnego miasta Pionek chcemy rozwinąć miasto czy godzić się że nasze dzieci będą uciekać do większych miast, lub poza granice naszego kraju. „Ja osobiście nie godzę się że na mapach, tam gdzie powinno znajdować się nasze miasto, jest obecnie czarną kropką„.

Uchwała została przyjęta prawie jednogłośnie – jedynie radny Pacan jak nietrudno się domyśleć głosował przeciw.

Innym równie ważnym punktem wczorajszych obrad pionkowskiej rady miasta była głośna sprawa „odwołania burmistrza Zawodnika”.

Dla wiedzy czytelników przypominamy, że do Marszałka Województwa Mazowieckiego został przesłany anonim – którego rzekomymi nadawcami mieli być radni miasta – który informował o obecności burmistrza w Krajowym Rejestrze Sądowniczym.

Burmistrz: Sprawa dotyczy tego czy ja jako burmistrz dopełniłem wymagań i nie prowadziłem działalności gospodarczej, w czasie pełnienia funkcji publicznej. Moje słowa są tutaj nie ważne, ważne są niezbite dowody, które przedstawiłem szanownej Radzie.

Radny Belowski przyznał, że dla niego osobiście jest to skandal, że ktoś ma czelność wystepować w imieniu Rady. Zapewnił, że nie zrobiła tego rada. „Rozmawiałem z każdym radnym i nikt z nich nie przyznał się do podjęcia takich kroków” – oznajmił Belowski.

W swoim wystąpieniu burmistrz Zawodnik przyznał, że w wymaganym okresie spieniężył wszystkie akcje dwóch spółek, które do niego należały, i wyrzekł się pełnionych w nich funkcji. Oświadczył on także, że jego obecność w KRS jest najprawdopodobniej spowodowana powolnymi procesami biurokratycznymi, panującymi we wszystkich dużych instytucjach państwowych.

Powyższa sprawa została poddana pod głosowanie, w którym radni dali wiarę tłumaczeniom burmistrza. Jedynie radny Pacan postanowił w czasie głosowanie wstrzymać się od głosu.

Zawodnik: Dziękuję wszystkim za akty dobrej woli, bardzo często ludziom, których nawet nie znałem.

W czasie wczorajszej rady dotknięto także kwestii ostatnio głośnych oszczędności w oświacie.

Banaś: Wszystkie prace idą w celu zracjonalizowania wydatków i zmniejszenia kosztów. Mając wiedzę jak to delikatna materia, decyzję w tym zakresie są analizowane nawet kilka razy i nie ma tu mowy o przypadkowości. Mamy na celu osiągnięcia najwyższego poziomu placówek oświatowych.

Maślanek: Oszczędności w oświacie są najtrudniejsze ponieważ dotyczą spraw ludzkich.

Rozpoczynając kwestię podwyżek w Urzędzie Miasta, burmistrz wniósł autopoprawkę do tej ustawy, która dotyczyła zmniejszenia kwoty z 180 tysięcy do 72. Ponownie jak to miało miejsce wcześniej uchwała została przyjęta. W czasie głosowania radny Pacan powstrzymał się od głosowana.

VIII Rada Miasta trwała ponad osiem godzin, i również pod tym względem wyróżniała się od jej poprzedniczek.

Jakub Skiba

Fot. ripostapionki

riposta

Tygodnik OKO

Jedna odpowiedź do “VIII – BURZLIWA SESJA RADY MIASTA PIONKI”

  1. KAPSEL pisze:

    pionki to pionki,wieś zabita dechami,kozienicom moga buty lizać:) heheheh

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.