Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

SENSACJA ARCHEOLOGICZNA W SIECIECHOWIE

Lipiec 28, 2014

   Dr Joanna Kalaga z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, z grupą studentów odbywających praktyki terenowe oraz opiekującymi się młodszymi kolegami doktorantami z tegoż Instytutu, dokonała nie lada odkrycia w Opactwie (Gmina Sieciechów). O przebiegu badań i ich zaskakujących rezultatach opowiedziała naszemu reporterowi.

   Nasza ekipa pracuje tutaj po raz pierwszy i po tym, co zobaczyliśmy chętnie kontynuowalibyśmy badania właśnie na tych stanowiskach w Opactwie. Pozwoliłoby to napisać pierwszą archeologiczną monografię o tym stanowisku, a następnie starać się o granty naukowe, zapewniające o wiele większe dofinansowanie niż praktyki.

   Ponieważ mamy szczupłe środki finansowe, badania prowadzimy przy użyciu metod stosowanych kilkadziesiąt lat temu, ale dzięki temu trzeba wykazać więcej kreatywności. To jest dobra szkoła życia. Odkrywkę, w której stoimy wykonaliśmy na terenie dawnego klasztoru, tuż obok murów zabudowań zburzonych na początku I wojny światowej w 1914 roku. Mamy odsłonięty fragment osiemnastowiecznych murów, a pod nim potężnych rozmiarów fundament. Poniżej ceglanego gruzowiska znaleźliśmy wykop, którego już nie pogłębiamy ze względów bezpieczeństwa. Do tego potrzebne są zabezpieczenia, a na to nie mamy pieniędzy.

3_7230

   To właśnie w tym wykopie znajdują się groby szkieletowe. Jest to bardzo ciekawe odkrycie, ponieważ do tej pory mieliśmy do czynienia z pojedynczymi grobami i to tuż przy kościele. Tutaj natrafiamy na jakieś cmentarzysko. Na razie odkopaliśmy cztery groby. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że znalezisko znajduje się w miejscu zajętym w późniejszym czasie przez ogrody klasztorne. Trudno sobie wyobrazić, że osoby te chowano w ogrodzie warzywnym lub sadzie. Świadczy to o tym, że groby te musiały powstać dużo wcześniej. Być może są to pochówki nawet z początków opactwa benedyktynów, czyli połowy XI wieku! Teraz te szczątki przewieziemy do naszego Instytutu, do zakładu bioarcheologii, gdzie koledzy będą mogli określić wiek, płeć i czas pochówku. Myślę, że do końca tego roku takie dane będziemy mogli upublicznić.

   Usytuowanie cmentarza wyklucza, aby w tym miejscu znajdował się gród, tak więc poszukiwania Grodu Sieciecha, palatyna Władysława Hermana, okrytego złą sławą możnowładcy z przełomu XI XII wieku, są dalej aktualne.

1_prawe_7234

3_7241

OD REDAKCJI:

Kilka lat temu za sprawą Stefana „Kasztelana” Sieka, obecnie przewodniczącego rady gminy w Sieciechowie, od lat pasjonata historii, zbieracza i kustosza prywatnej Izby Historycznej oraz Szymona Lenarczyka, kozieniczanina z Instytutu Archeologii UW, powstał pomysł wznowienia prac, które dałyby odpowiedź na pytanie gdzie znajduje się mityczny już gród Sieciecha. Patronowaliśmy tej akcji, wspieraliśmy ją czynnie. Osobiście kilkakrotnie brałem udział w sesjach   zdjęciowych wykonywanych z latawców. Niestety, wysiłek doktorantów na razie leży u nich w szufladach. Przyczyna jest prozaiczna – pieniądze a raczej ich brak. Temat powraca przy okazji odkrycia zespołu dr Joanny Kalagi, tutaj fundusze potrzebne na kontynuowanie prac są jeszcze mniejsze, rzędu kilku tysięcy. Moja prośba nie dotyczy pieniędzy, przynajmniej nie wprost. Proszę naszych czytelników o wsparcie lobbingowe. Rozsyłajcie informacje o tym odkryciu do swoich znajomych. Wkrótce zamieścimy obszerniejszy wywiad z Panią doktor. Przypomnimy historię zdjęć latawcowych. Prosimy o udostępnianie tego wpisu, nagłośnijmy tę inicjatywę. Razem zróbmy coś dobrego, pożytecznego. Nie dla gazety, nie dla redaktora, DLA SPRAWY. Jeśli dysponujecie Państwo ciekawymi materiałami czy informacjami, prosimy o kontakt na adres mailowy redakcja@tygodnikoko.pl

 Pozdrawiam – Edmund Kordas

 

Jedna odpowiedź do “SENSACJA ARCHEOLOGICZNA W SIECIECHOWIE”

  1. Maria pisze:

    Sieciechów – Opactwo to miejsce pełne uroku i tajemnic. Pani doktor zaczęła je odsłaniać. Gdy się jedzie do Kozienic warto odwiedzić to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.