Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

Pamiętać znaczy wiedzieć

Lipiec 17, 2013

Pamiętać znaczy wiedzieć
Koncert, wystawa, wykład w Janowcu

Pamięć ofiar nacjonalistycznych rzezi na Wołyniu i poległych powstańców styczniowych uhonorował koncert w kościele Janowcu. Wykład o dążeniu do wolności wygłosił prof. Jan Żaryn znany historyk i publicysta, mistrzowski recital organowy dał prof. Collin Andrews z USA. Był to kolejny punkt programu VI Nadwiślańskich Koncertów Organowych i ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”.

„Trzy Fanfary Królewskie” gość ze Stanów Zjednoczonych dedykował narodowi polskiemu i wszystkim, którzy zginęli na Kresach przedwojennej Rzeczpospolitej, podczas ludobójczych napadów z lat 1943 – 1947. Pamięć tych ofiar, z okazji 70.tej rocznicy masakry, licznie zgromadzona publiczność uczciła też minutą ciszy. Dalszą część recitalu wypełniły utwory kompozytorów frncuskich oraz dzieła Jana Sebastiana Bacha. Kunszt wykonawcy publiczność nagrodziła długimi owacjami. Collin Mark Andrews to wirtuoz muzyki organowej, stale
koncertujący na całym świecie. Laureat wielu prestiżowych nagród, dziś sam zasiada w jury konkursów dla młodych adeptów królewskiego instrumentu. Jest też cenionym wykładowcą, profesorem Indiana University w USA.
Jednak tym razem muzyka była wstępem do rozważań na temat ceny jaką trzeba
czasem zapłacić za wolność. Wykład na temat „Powstanie styczniowe – marzenie o niepodległości” wygłosił profesor Jan Żaryn, znany historyk, wykładowca, pracownik IPN oraz redaktor naczelny miesięcznika „Sieci historii”. Mówił m. in. o powstańcach wyniesionych na ołtarze przez papieża bł. Jana Pawła II, czyli św. Bracie Albercie i św. Rafale Kalinowskim, a także losach rodziny ziemiańskiej, związanej z okolicami Janowca.

Po w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu otwarto wystawę „Gorzka chwała – powstanie 1863”, przygotowanej w Muzeum Niepodległości w Warszawie. To wersja planszowa wystawy, upamiętniającej 150. tą rocznicę powstania styczniowego. Po raz pierwszy została pokazana w styczniu w Sejmie RP. Ekspozycja to 30 plansz ukazujących najważniejsze osoby i wydarzenia lat 1860 – 1864. Wystawa prezentowana jest latem w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”. To pierwsze letnie
tournee wystaw Muzeum Niepodległości w Warszawie. „Gorzką chwałę” zobaczyli już m. in. mieszkańcy Stalowej Woli czy Lublina. Wszędzie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizatorzy szacują, że w sumie zobaczy ją kilkadziesiąt tysięcy osób. Janowiec to kolejne miejsce na ogólnopolskiej trasie. Tu wystawa będzie czynna do 20 lipca.

Robert Grudzień – biuro prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.