Informator


 • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
  ENEA WYTWARZANIE
  25 sierpnia 2016

  enea_kozienice

NOC MUZEÓW 2015

Maj 13, 2015

Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu wszelkiego rodzaju instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.

Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

Tegoroczna Noc Muzeów wypada w przyszły weekend, w nocy z 16 na 17 maja. Poniżej prezentujemy wybrane propozycje na tę noc z instytucji kulturowych mieszczących się w naszym regionie:

Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zaprasza nas na noc po Japońsku.

Wernisaż wystawy kaligrafii i malarstwa tuszowego (sumi-e) Lecha Żurkowskiego, oraz prezentacja lalek Hina-ningyo z kolekcji zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

Plan spotkania:

 • – 17:00 – warsztaty kaligrafii;
 • – 19:00 – ceremonia herbaciana – Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke Tankokai Sunshinkai;
 • – 20:00 – wykład o malarstwie tuszowym.

Ponadto będzie można zwiedzić wystawy:

 • – Galeria malarstwa im. Stanisława Westwalewicza;
 • – Ślad Człowieka – Epoka Żelaza w Puszczy Kozienickiej;
 • – Zatrzymać czas i pamięć – Dawne Kozienice w fotografii.

Muzeum będzie czynne w godz. 17:00- 24:00.

Jeśli jednak ktoś nie będzie chciał spędzić Nocy Muzeów w Kozienicach, to może skorzystać z propozycji organizatorów z innych miast. Kozienicki Dom Kultury im. B. Klimczuka zaprasza osoby pełnoletnie na wspólny wyjazd na NOC MUZEÓW w Warszawie.

Wyjazd 16 maja 2015r. (sobota) o godz. 16.00 sprzed Kozienickiego Domu Kultury. Planowany powrót w nocy 17 maja (niedziela) ok. godz. 3.00. W programie m.in. zwiedzanie wystaw w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wnętrz Pałacu Prezydenckiego. Całkowity koszt: 15 złotych od osoby (przejazd autokarem + ubezpieczenie). Szczegółowe informacje u instruktorki Agnieszki Bieńkowskiej w Kozienickim Domu Kultury (ul. Al. 1 Maja 8), e-mail:agnieszka.bienkowska@dkkozienice.pl lub pod nr telefonu 48 611 07 50.

Z kolei Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zaprasza od 19.00 do 1.00 na potańcówkę „Pod Dębem”. Do tańca zagrają wiejscy muzykanci z okolic Radomia oraz ich młodzi uczniowie. Zabawa będzie okazją do sprawdzenia nowo nabytych umiejętności dla uczestników warsztatów tańca tradycyjnego, które odbędą się tuż przed oficjalnym rozpoczęciem Nocy Muzeów w godz. 17.00 – 19.00. Przewidziane są także liczne inne atrakcje, takie jak pokazy tańca tradycyjnego oraz projekcje filmów o wiejskich muzykach. Wydarzeniem towarzyszącym imprezie będzie wernisaż wystawy: „Tańce Polskie. Malarstwo Katarzyny Chodoń” połączony z koncertem Kapeli „Na krzywych dźwiękach”.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających będzie zainscenizowane przybycie do wsi oddziału partyzanckiego, którego działania będzie można obserwować na jednej z zagród na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Zwieńczeniem widowiska będzie udział partyzantów w zabawie wiejskiej.

Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaprasza od godziny 18.00 do 22.00, park muzealny do godziny 23.00.

Plan imprezy:

 • – KORDEGARDA – projekcja filmu „Jan Kochanowski w Czarnolesie”;
 • – prezentacja malarstwa poplenerowego PUSZCZA KOZIENICKA – INSPIRACJE GARBATKA LETNISKO;
 • – AMFITEATR – prezentacje muzyczne – muzyka dawna, klasyczna, poezja śpiewana.

W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce na nocnych wędrowców będą czekać pracownicy muzeum w strojach z epoki patrona muzeum. Pałac będzie można zwiedzać w sobotę od godz. 14.00.

W programie m.in.:

 • – 16.00 – taras pałacu. Wernisaż wystawy prac dzieci pt. „Spotkałem Pana Kazimierza”;
 • – 19.00 – piętro pałacu. Prezentacja historycznych gier bitewnych oraz popularnych gier z motywami historycznymi. Zapraszamy wszystkich miłośników wymagających intelektualnej rozrywki, na piętro pałacu Pułaskich i do wzięcia udziału w epickich bitwach i historycznych wydarzeniach;
 • – 19.00 na tarasie pałacu odbędzie się koncert pt. IN BLANCO. Dariusz Rączka – śpiew, gitara akustyczna, harmonijka ustna – i FANTASMAGORIA;
 • – 22.00 i 24.00. Nocne zwiedzanie zabytkowego parku z przewodnikiem. W czasie którego będzie możliwość zaczerpnięcia tchu w kawiarni na tarasie.

Jakub Skiba

Więcej informacji możecie znaleźć na stronach internetowych:

Muzeum Regionalne w Kozienicach
Kozienicki Dom Kultury
Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Muzeum w Warce-Winiarach

noc muzeow 2015 plakat

noc w muzeum 2015-plakat

noc muzeów wsi radomskie

czarnloas

Bartosz Chmielak

Tygodnik OKO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.