Informator


 • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
  ENEA WYTWARZANIE
  25 sierpnia 2016

  enea_kozienice

NARODOWE CZYTANIE „LALKI”

Wrzesień 9, 2015

5 września 2015 r. w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. Do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego po raz trzeci włączyła się również Gmina Garbatka-Letnisko. Honorowym patronatem akcję Narodowego Czytania objęła Para Prezydencka – Andrzej Duda wraz z Małżonką, Agatą.

Publiczne czytanie Lalki Bolesława Prusa odbyło się w lokalu Kina Za Rogiem w Garbatce-Letnisko. Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowie Publicznego Gimnazjum im. KRÓLOWEJ Jadwigi w Garbatce-Letnisko, którzy mieli okazję zapoznać się z klasyką literatury polskiej. Spotkanie poprowadziła kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Małgorzata Markowska.

Fragmenty Lalki, odczytali:

 • – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Garbatka-Letnisko Pani Irena Piechocińska;
 • – Sekretarz Gminy Garbatka-Letnisko Pani Teresa Fryszkiewicz;
 • – Skarbnik Gminy Garbatka-Letnisko Pani Marianna Krześniak;
 • – Radny Rady Gminy Pan Piotr Szczechula;
 • – Nauczycielka języka polskiego z Publicznego Gimnazjum w Garbatce Pani Agnieszka Rygiel;
 • – Pani Beata Maciąg, nauczycielka języka polskiego w PSP w Bogucinie.

Odczytane fragmenty pochodziły ze strony Kancelarii Prezydenta RP i była to specjalnie przygotowana na tą okazję adaptacja, której autorem jest Bronisław Maj – literaturoznawca, poeta, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po każdym odczytanym tekście wyświetlone odpowiednie fragmenty serialu Lalka z 1977 r. w reżyserii Ryszarda Bera.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy akcji otrzymali egzemplarze Lalki ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Garbatce-Letnisko, opatrzone pamiątkową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP. Pieczęć ta znajduje się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Garbatce, którą można  ostemplować własne egzemplarze Lalki.

Mat. M. Rodakowska

DSC_0026

DSC_0038

Tygodnik OKO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.