Informator


 • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
  ENEA WYTWARZANIE
  25 sierpnia 2016

  enea_kozienice

NA MARGINESIE SESJI

Październik 1, 2015

SZWAGIER I DYSCYPLINA

Rządząca większość w kozienickiej radzie podczas wczorajszej (30.09 br) sesji nie zajęła stanowiska w sprawie funduszu osiedlowego. Obroniła za to przew. komisji rewizyjnej, mimo ewidentnej sytuacji konfliktu interesów, w jakiej znalazł się w związku ze sprawą kontroli Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu. W obu przypadkach dyscyplina znowu wzięła górę nad prawem i zdrowym rozsądkiem!

Fundusz osiedlowy do kosza!?

Inicjatywa w sprawie przygotowania stosownego projektu uchwały w sprawie funduszu osiedlowego została zgłoszona do przew. rady Mariusza Prawdy 10 września br. Poparły ją wszystkie Rady Osiedli miasta Kozienice. W ciągu 20 dni przewodniczący nie zrobił jednak nic, aby taki projekt powstał. W konsekwencji nie ujął go w porządku sesji zaplanowanej na dzień 30 września br.

Mimo tej opieszałości M. Prawdy dwie komisje Rady Miejskiej w Kozienicach – większością głosów ich członków – pozytywnie zaopiniowały wniosek radnego Józefa Cytryniaka, aby uregulować w końcu kwestię funduszu osiedlowego. Komisje uznały, że należy jeszcze w tym roku umożliwić mieszkańcom osiedli udział w projektowaniu gminnego budżetu na rok 2016, podobnie jak ma to miejsce w sołectwach naszej gminy. Niestety „zdyscyplinowana” większość w kozienickiej radzie podczas wczorajszej sesji nie chciała zajmować się funduszem osiedlowym i wniosek radnego J. Cytrynika przepadł w głosowaniu.

Efekt: mieszkańcy Kozienic nie będą mogli decydować o tym, jakie zadania powinny być finansowane z budżetu gminy na terenie ich osiedli w 2016 r.! Co ciekawe, przeciw funduszowi osiedlowemu podczas sesji głosowali także ci radni, którzy uprzednio na komisjach głosowali za takim rozwiązaniem. – Zmiana zdania, do czego każdy ma prawo, czy może zakulisowa presja ze strony … „zdyscyplinowanej” większości?

Obstrukcja przewodniczącego

Przewodniczący M. Prawda w kwestii funduszu osiedlowego ma nie wiele do powiedzenia. A jego konstrukcje myślowe w zakresie wykładni przepisów mogą służyć za przykład tego, jak nie należy intepretować prawa. Jego bierność odnośnie inicjatywy w sprawie funduszu osiedlowego, może z kolei stanowić „wzorowy” przykład obstrukcji legislacyjnej. Nie wolno jednak zapominać o tym, że M. Prawda nie jest tylko radnym, ale przede wszystkim przewodniczącym Rady Miejskiej w Kozienicach. To zaś oznacza, że ciążą na nim pewne istotne obowiązki, czy mu się to podoba, czy też nie. W świetle ustawy o samorządzie gminnym i statucie gminy Kozienice zadaniem przewodniczącego rady jest „organizowanie pracy rady” i „czuwanie nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania przez radnych ich mandatu”. Z obu tych obowiązków M. Prawda nie chciał lub po prostu nie umiał się wywiązać w związku z inicjatywą w sprawie funduszu osiedlowego.

W innym przypadku doprowadziłby do przygotowania przez burmistrza gminy Kozienice i podległe mu służby prawne odpowiedniego projektu uchwały. Wszakże jest to jedno z podstawowych zadań burmistrza na gruncie art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym. Wystarczyło, żeby przew. M. Prawda wystąpił z takim wnioskiem po tym, jak 10 września br. na jego ręce zostało złożone pismo, w którym można przeczytać: „(…) Rady Osiedli Nr: 1,2,3,4,5,6 zwracają się do Pana Przewodniczącego o spowodowanie przygotowania oraz ujęcie w obradach najbliższej sesji projektu uchwały umożliwiającej ustalanie budżetu przez mieszkańców osiedli gminy Kozienice”.

Szwagier podaje pomocną dłoń

Większość w kozienickiej radzie od przeszło miesiąca nie widziała nic złego w tym, że Włodzimierz Kowalski jako przew. komisji rewizyjnej będzie kontrolował zdarzenia gospodarcze, których był stroną jako przedsiębiorca. Nie dostrzegła tego ewidentnego konfliktu interesów również podczas sesji w dniu 30 września, kiedy przyszło jej decydować o wyłączeniu W. Kowalskiego od udziału w kontroli Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu. No, cóż? – Każdy ma swoje wartości i standardy etyczne, do których w życiu się odwołuje. Radni w Kozienicach też mają prawo je mieć. Z tym, że radni przed przystąpieniem do wykonywaniu mandatu złożyli ślubowanie, że będą wierni Konstytucji RP i jej prawu.

To z kolei oznacza, że kozieniccy radni nie mogą ignorować art. 2 Konstytucji RP, wprowadzającego do polskiego systemu zasadę państwa prawa, z której wynika reguła „Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie”. Radni nie mogą również nie zauważać, że w statucie gminy Kozienice zapisano instytucję wyłączenia członka komisji rewizyjnej na wypadek konfliktu interesów. Nie wolno im w końcu nie dostrzegać tego, że przew. W. Kowalski próbował wbrew prawu ograniczyć zakres kontroli, jaką komisja rewizyjna miała prowadzić w miesiącu wrześniu w KCRiS. Jasno wynika to z opinii prawnej, którą na wniosek komisji przygotował radca prawny i w której napisał: „(…) Komisja Rewizyjna nie może w chwili obecnej (jak chciał to zrobić jej przew. W. Kowalski!) określić rodzaju kontroli i winna przeprowadzić kontrolę kompleksową”.

Zdyscyplinowana” większość w kozienickiej radzie podczas wczorajszej sesji wszystkie powyższe argumenty odrzuciła. W głosowaniu postawiła się ponad prawem i zdrowym rozsądkiem. Ale to nie wszystko. Zmieniła także zakres kontroli w KCRiS – z kontroli kompleksowej, na problemową. Czyli zrobiła dokładnie to, co nie udało się przew. W. Kowalskiemu na posiedzeniu komisji rewizyjnej w dniu 24 sierpnia br., bo nie pozwalało na to prawo. Wniosek w tej sprawie na posiedzeniu komisji rolnictwa, tj. dzień przed sesją, złożył radny Grzegorz Wrona – prywatnie szwagier przew. Włodzimierza Kowalskiego. Oczywiście, bez zmrużenia oka wniosek ten zaakceptowała „zdyscyplinowana” większość w kozienickiej radzie na posiedzeniu w dniu 30 września br. I tak, co nie udało się przew. komisji rewizyjnej w pojedynkę, udało się, kiedy pomocną dłoń podał mu… szwagier i „zdyscyplinowana” większość kozienickich radnych.

Efekt: pracami kozienickiej komisji rewizyjnej związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem kontroli w KCRiS będzie kierował ten sam Włodzimierz Kowalski, który jako przedsiębiorca sprzedawał KCRiS produkty ochrony roślin!?

Martin Bożek

Ps. Na środowej sesji 30.09 br. nie był obecny burmistrz Tomasz Śmietanka (wyjazd do Niemiec).

Poniżej – zdjęcie pochodzi z Nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Kozienicach – pierwszy z lewej radny Włodzimierz Kowalski.


1_7935

Tygodnik OKO

28 odpowiedzi na “NA MARGINESIE SESJI”

 1. Dżordz pisze:

  Szkoda, że lista Bronka kończy się na 1984 roku

 2. heniek pisze:

  4 mln złotych to przychód Wlodzia Kowalskiego za ubiegły rok. Ciekawe ile z tego to wynik sprzedaży nasion i środków ochrony dla gminy Kozienice? Przeciez to na kilometr śmierdzi. Ludzie wstydu nie macie!

 3. Kozieniczanin pisze:

  Cała Gmina śmierdzi przekrętami na kilometr. Od koryta powinno się to towarzystwo usunąć w trybie natychmiastowym. Wstyd, że takie „ludzkie robactwo” nas reprezentuje – ale co najśmieszniejsze, wina spada całkowicie na wspaniałych starych, „zabetonowanych” wyborców.

 4. Wicia pisze:

  Coś Tomuś cofnął się w czasie o jakieś 15 lat. Taki jakiś odmłodzony jeździ autobusami.
  On myśli, ze jeszcze ktoś zagłosuje na popaprańców ?
  Mogą mieć 90 % poparcie ale w ZK Żytkowice 🙂

 5. adgd pisze:

  Do Heńka. Trzeba było oglądać sesje to byś wiedział. Było to raptem kilka tysięcy.

  • raptem pisze:

   „Raptem” kilka tysięcy, ale dgyby to był ktoś ” nie nasz ” to zostałby rozjechany nawet za 10 zł, prawda???

 6. lola pisze:

  Gdyby nie p. Bożek ,to nikt by się nie dowiedział ,co tam się dzieje w tych komisjach oraz na sesji ,nie każdy przecież się tymi wypocinami interesuje,a teraz to proszę ,wszystko ujawni ,zinterpretuje prawnie ,przysłowiowy Nowak wystarczy ,że zajrzy do Oka.Tylko tacy ludzie powinni być na świeczniku ,pracować dla nas w samorządzie a nie jak teraz tylko znajomi znajomych ,szwagrowie itp.

 7. mieszkaniec pisze:

  Masz rację Pani Iolu, i doczekamy się zgodnie z powiedzeniem ,,Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy „

 8. amita pisze:

  Jak nie chlejesz i coś tam zarabiasz tonie dostaniesz socjalnego czy komunalnego mieszkania. Zawsze na końcu kolejki no bo mieszkań nie ma.Ale na taki wielk kolos przy warszawskiej można było wybudowaź. Kosztował podobno prawie 50 milonów.50 baniek nie było szkoda, czy to musiało ąz tyle kosztować?

 9. rysiek pisze:

  Kiedy gmina w 2013 organizowała przetarg na szklany dom to miało to kosztować 25 mln zł. Juz po otwarciu ofert, kiedy sie okazało, że RosaBud chce dostać 41 mln zł, Tomasz Śmietanka szybko się na to zgodził. Rada na jego żądanie uchwaliła emisję obligacji, czyli zwiekszyła dług gminy, o 11 mln zł. W czyim interesie działał wtedy burmistrz? RosaBudu, czy Kozienic? Dlaczego w ciągu tygodnia, cos co miało kosztować 25 mln zł nagle zdrożało do 41 mln zł?
  Jak myslicie drodzy mieszkańcy Kozienic? Co wam podpowiada wasze doświadczenie?

 10. re adgd pisze:

  Heniek ma jednak chyba rację. Radny „Wlodzio Kowalski” za 2014 wykazał w oswiadczeniu majatkowym ponad 4 mln zł przychodu! Ile z tego dostał od gminy – oto jest pytanie? KCRiS to nie jedyna gminna jednostka, której Wlodzio sprzedawał trawe i nawozy. Jak teraz moze kontrolować gminę jako szef komisji rewizyjnej? Jak może być obiektywny? Gospodarcze relacje radnego Wlodzia Kowalskiego z gminą powinna zbadać skarbówka i CBA. Jesli się okaze, ze jest ok to niech dalej kontroluje, a jesli nie – to niech się wycofa dla dobra gminy.

 11. Kozieniczanin pisze:

  Skarbówka i CBA powinno prześwietlić cały ten cyrk z ulicy Parkowej 5.

 12. Podatnik pisze:

  Wniosek z tego taki, że
  sami się mianują sami się kontrolują i sami sobie dają ile chcą.
  Dobrze że wreszcie Pan radny pokazuje jak to wszystko wygląda.
  Dzięki PANU MARTINOWI i PANU EDMUNTOWI mamy tę wiedzę i myślę że wreszcie ją wykorzystamy.
  Wielki Szacun dla Panów

 13. Alicja pisze:

  Włodziu, uważaj bo połamiesz sobie paluchy o sufit jak tak szybko i wysoko będziesz podnosił ręka- vide sesja z 30 paździora

 14. głos pisze:

  ale zioniecie nienawiścią, martini boski z cytryną to najbardziej pożądany duet dla Kozienic; jeden zakochany w prawie Rzymskim a drugi nawrócony na uczciwość; wy też zdążycie cos wyrwać z tego koryta, spokojnie zaczekajcie na swoja kolej

 15. mieszkanka pisze:

  re Kozieniczanin
  rzeczywiście nie mają wstydu straszna śmierdzaca szumowina
  JAK JESZCZE DŁUGO JAK????????????????????????????????????

 16. Wielbiciel radnej pisze:

  Aluniu K., nie zapominaj, że złość piękności szkodzi 🙂

 17. Kazik pisze:

  To dobrze, że Pan Martn błyszczy wiedzą i pokazuje te totalne bzdury nie tylko przecież on bo kontrolerzy RIO
  też dużo mieli do napisania.
  Przedewszystkim ten Pan przypomina pozostałym czemu i komu mają służyć i po co tam poszli.

  • re robert pisze:

   CBA zatrzymało Kazimierę T., 55-letnią wójt, najbogatszej gminy w Polsce – Kleszczów w województwie łódzkim. Kobieta – według ustaleń funkcjonariuszy zamieszana była w nielegalną sprzedaż ziemi. Wraz z wspólnikami, mogła na tym zarobić blisko 5 mln zł. A moze o to chodzi?

 18. Robert pisze:

  Spytajcie się Bożka o „Wrocław” i jego rolę w aferze szukania haków na Polaków… to się dowiecie jakiego wspaniałego radnego macie

  • re robert pisze:

   (…) w 2007 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 12 gminnych urzędników, w tym ówczesnego wójta Andrzeja P i sekretarza gminy Halinę B. Powodem akcji służb było między innymi ukrywanie ofert przetargów oraz wystawianie fałszywych faktur dla własnych korzyści. W 2008 roku wszyscy zatrzymani otrzymali już w tej sprawie wyroki. Tylko 3 urzędników złożyło apelację.
   To może o to chodzi???

 19. gerda pisze:

  radni nie rozumieją po prostu o czym MB mówi, zbyt duża różnica w rozumieniu i znaniu prawa, niestety !
  Stąd takie nerwowe zachowani co niektórych okragłych główek

 20. internurek pisze:

  A cóż to za ciężkie przestępstwa popełnił radny Bożek ?? Jeśli masz takowe informacje „Robert” to opublikuj, może i inni zweryfikują swoje poglądy. Zdecydowana większość radnych w ogóle nie mają pojęcia o cym się mówi. Rozumienie słowa pisanego czy czytanego to dla nich jak studiowanie średniowiecznych almanachów ( pani Alicjo almanach to taka książka). Jak oglądam te sesje to po prostu uwielbiam jak co niektórzy-re radni-e robią z siebie kretynów i nawet tego nie dostrzegają. Swoją drogą to ciekawe….. czy są tak uchynięci od urodzenia czy ktoś im za to płaci. Już ktoś kiedyś proponował żeby kandydatów do rad, sejmu i innych z instytucji obowiązkowo konsultować psychiatrycznie, oj rada nasza baaardzo by się wyludniła.

 21. re głos pisze:

  Jak raz na kadencję Tomcio ze spółką będą robić takie inwestycje, jak „szklany dom” (co miał najpierw kosztować 25 mln zł, a potem zrobiło się 43 mln zł), to ani „boski martin”, ani „cytryna” nic z tego koryta nie wyrwią. Po prostu nie będzie koryta. Weź to pod uwagę pracowniku gminy i wystąp o dodatek specjalny do burmistrza.

 22. Helga pisze:

  APEL DO POSŁA Czechyry !
  — —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  — -
  Pan Poseł Czesław Czechyra będzie mógł prawdo­po­dobnie w piątek ZACHOWAĆ SIĘ Godnie będzie miał możliwość zagłosować PRZECIWKO ODRZUCENIU WETA PREZYDENTA w sprawie ustawy o uzgod­nieniu płci.

  Panie Czesławie, zachowaj się tak jak POWINIEN ZACHOWAĆ SIĘ POLAK I PATRIOTA !
  TAK JAK POWINIEN ZACHOWAĆ SIĘ KATOLIK — ZAGŁOSUJ PAN PRZECIW odrzuceniu weta !
  — —  —  —  —  —  —  —  —  —  — —
  Inka Siedzikówna z ubeckiej katowni napisała w grypsie
  „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”
  — —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  — -
  Panie pośle Czechyra, podczas tego głosowania
  „zachowaj się jak trzeba” !
  tak aby Pana dzieci wnuczki po czasie się za Pana nie wstydziły !

 23. Helga pisze:

  Niezrozumiałe jest dla mnie to że jak facet jest obcykany bo jest i jak wie po co tam poszedł to się wymyśla bzdury pod jego adresem chcąc do niego zniechęcić społeczeństwo.

  Wytykana nieznajomość prawda Was bardzo a bardzo boli.
  SzanownE Panie radne I Panowie weŹcie się za studiowanie Konstytucji RZeczypospolitej PolskiEJ
  BO TO WSTYD
  PRZESTANCIE NEGATYWNIE WYRAŻAĆ SIĘ O LUDZIACH KTÓRYM DO PIĘT NIE DORASTACIE.

 24. wkz pisze:

  oglądam te śmiesze sesje i widze ze jak się tylko robi „niewygodnie” to szybko którys z radnych „większości” wyskakuje z wnioskiem o zakończeniu dyskusji taka jest metoda debaty…a przewodniczący szybciutko poddaje wniosek pod głosowanie gdzie wiadomo że „większość” ma większość i powiedzieć nic nie można. rozwalają mnie te ich podnoszenia ręki jak stado baranów.Panie Prawda….a zresztą szkoda słów!

 25. 123 pisze:

  jego drwiące uśmieszki są niesamowite ale może się to wszystko zmieni bo wybudowali Centrum Kultury, podobno za 45 milionów !
  Może to prawda ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.