Informator


 • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
  ENEA WYTWARZANIE
  25 sierpnia 2016

  enea_kozienice

MANIPULATOR CZY INFORMATOR?

Październik 16, 2014

Artykuły nadesłane
NASZA GMINA – MANIPULATOR czy INFORMATOR GMINY KOZIENICE?
Czy Dodatek do Biuletynu Informacyjnego „Nasz Powiat” czyli „Nasza Gmina” – INFORMACJE GMINY KOZIENICE zasługuje w tej formie i z takimi treściami w nim zawartymi na miano – INFORMATORA? Ja uważam że niestety NIE! Jest to w tej chwili typowe wydawnictwo propagandowe i to nie tyle Gminy co Pana BURMISTRZA i osób z nim związanych, które za wszelką cenę chcą utrzymać władzę (krypto agitacja wyborcza za państwowe pieniądze)!
„INFORMATOR” podaje część informacji nierzetelnie, w sposób który ma przedstawiać je jako całkowity sukces – pomijając fakty niewygodne oraz „sprytnie” manipuluje informacjami. „Nasza Gmina” w obecnej formie nie powinna mieć w nazwie słów „INFORMATOR GMINY KOZIENICE” a raczej powinien funkcjonować jako – „MANIPULATOR WŁADZY NA KOZIENICE”.
Dodatek „Nasza Gmina” zostaje stworzony we wrześniu 2014 roku (na trzy i pół miesiąca przed wyborami samorządowymi – prawda jaki zbieg okoliczności?). Tworząc dodatek do Biuletynu „Nasz Powiat”, obydwie pozycje powinny zachować tą samą częstotliwość wydawniczą – czyli powinny być wydawane co miesiąc. A jak jest teraz: w przeciągu 29 dni (od 4 września do 2 października) wydane zostają 3 numery!!! (skąd więc to nagłe przyspieszenie?!)
Nakład „NP.” wynosi 1500 egzemplarzy (dane podawane w stopce redakcyjnej). „Nasza Gmina” jako dodatek do „NP” powinien mieć również ten sam nakład, czyli 1500 egz. Rzeczywisty nakład „Naszej Gminy” to 4500 egz. czyli o trzy tysiące więcej niż „NP” („Nasza Gmina” nie podaje nakładu w stopce redakcyjnej – informacje o nakładzie uzyskałem w sekretariacie po telefonie do Wydziału Promocji, Kultury i Sportu /25 września 2014/). (Tak więc mamy znowu kuriozum – dodatek ma trzykrotnie większy nakład od publikacji bazowej!!!)
Wypowiedź Pana Burmistrza w ostatnim dodatku, dotycząca edukacji jest częściowo prawdziwa ale nie jest szczera i pełna: prawdą jest, że nie zlikwidował żadnej ze szkół (jak to Pan Burmistrz ujął: „Szkoła w Przewozie wygaszona została samoistnie z powodu znikomej ilości dzieci”). To samo moim zdaniem chce uczynić ze szkołą w Kociołkach. W 2013 roku to się nie udało (min na skutek protestów rodziców). Ale ta „idea” nie została porzucona, metoda braku działań będzie skutkować „samowygaszaniem”, spisywanie z góry „na straty” . Po części więc uważam, że uzyskanie wyróżnienia w kategorii „Oświata” zawdzięcza Gmina temu, że ta szkoła nie została jeszcze zlikwidowana (zamknąwszy szkołę – myślę, że nie byłoby tej nagrody). Przyzwoitość więc powinna nakazywać aby choć wspomnieć o tych dzięki którym pośrednio udało się tą nagrodę uzyskać a nie przypisywać sobie wszystkie zasługi!
Na temat „…naprawdę bardzo dobrze…” działającego Ośrodka Profilaktyki Uzależnień pośrednio mogą świadczyć zdjęcia opublikowane na stronie internetowej „Tygodnika Oko” w galerii „SPA na skwerku” – może i Ośrodek działa teoretycznie dobrze ale w praktyce Kozienice problem mają.
Co do szerokiej oferty strefy kultury i sportu to jak najbardziej jest tak jak Pan mówi ale że „…działania te są skuteczne…” to już się nie zgodzę. Nie sztuką jest wydać pieniądze dla samego wydania, sztuką jest wydać je z pożytkiem, dla ludzi! Nie krytykuje tutaj wszystkiego co jest robione, bo część rzeczy jest bardzo pozytywnych ale niektóre są organizowane dla samego zorganizowania – pożytku z tego mieszkańcy nie mają. Część organizowanych imprez odbywa się praktycznie bez publiczności – więc dla kogo są robione? (jeżeli Pan się z tym nie zgadza to proszę obejrzeć relacje telewizyjne z części imprez na których w ogóle nie pokazywana jest publiczność – bo musiano by pokazać tylko parę osób i puste trybuny!)
Bezrobocie – na papierze sukces (zmniejszenie liczby bezrobotnych o około 1000 osób)– jest to bardzo sprytny zabieg polegający na odpowiednim doborze „odpowiednich” danych do celu jaki chce się osiągnąć! Pod koniec roku kończą się staże, krótkoterminowe prace, dodatkowo kiedy wrócili by ci co musieli wyjechać – to wtedy ukazałby się prawdziwy obraz nędzy i rozpaczy w tej kwestii. W praktyce Pana działania mające na celu przyciągniecie inwestorów, zmniejszenie bezrobocia to porażka (kto traci pracę lub nie ma perspektyw emigruje). To że Państwo otrzymują wyróżnienia, nagrody, dobre miejsca w rankingach – to sukces medialny a rzeczywistość praktycznie Kozienice mogą w takim wymiarze funkcjonować tylko dzięki Elektrowni. Jakby nie ona z czego by Pan wziął na swoją wypłatę? (chociaż władza dla siebie zawsze znajdzie…)
Centrum Kulturalno-Artystyczne. Czy w wywiadzie nie może Pan, czy nie chce z jakiegoś powodu przedstawić spraw konkretnie? Sformułowanie w pytaniu „Opozycja neguje potrzebę jego istnienia, pojawiają się ironiczne nazwy…” – może pojawiają się dlatego, że nie operuje Pan jednoznacznymi danymi. Ile będzie kosztowało Centrum? Kwota a nie: „Kwestia kosztów – każda inwestycja ma określony budżet”. Pan wymiguje się od odpowiedzi – musi być tego jakaś przyczyna (na moje maile nie było odpowiedzi z Pana strony, dopiero po osobistej rozmowie zostałem zapewniony, że będę uzyskiwał odpowiedzi na zadawane pytania). Echo Dnia i Kozienice24 podały kwotę całej inwestycji – 25 milionów. Tygodnik Oko – 41 551 138,50 zł (na dzień 28.08.2014). Gdzie jest prawda? W rozmowie, którą odbyłem z Panem 13 października część niejasności została wyjaśniona: PRAWDZIWĄ KWOTĘ PODAJE „TYGODNIK OKO”! „Echo Dnia” i „Kozienice24” nie dosyć, że podają nieprawdziwe, zaniżone dane, to na dodatek wiedząc o tym, nie korygują tego! (pytania o prawdziwe koszty budowy Centrum przesłałem mailem do redakcji Echa Dnia i Kozienic24 – jak do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi). Pan o tym wie i celowo nie wyjaśnia tego – bo jest to Panu na rękę! Jeżeli nie we „własnym wywiadzie”, w „swojej gazecie” to gdzie Pan to powie i kiedy? Po wyborach? Mówi Pan że „…budowa Centrum dodatkowo dofinansowana będzie ze środków zewnętrznych.” W jakiej kwocie, z jakich środków i kiedy? O tym czy będą jakieś środki zewnętrzne i w jakim wymiarze będzie wiadomo – jak z rozmowy z Panem wynika – na koniec 2015 roku. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych „pewnych” środków zewnętrznych. Tak więc konkrety Panie Burmistrzu, konkrety a nie lanie wody!
Reklama, promocja: nakłady nieadekwatne do potencjalnych korzyści. Reklamy w telewizji ogólnopolskiej i polonijnej bardzo kosztowne, nieprzynoszące korzyści miastu a jedynie służące w głównej mierze lansowaniu swojego wizerunku. Pytam kto przyjedzie z odległych zakątków Polski czy z Europy a nawet z innych kontynentów (TV Polonia – ma taki zasięg)? Nawet jak Pan zaprosił zaprzyjaźnione delegacje miast partnerskich (28-31 sierpnia 2014 roku) to i tak musiał ich Pan wysłać na zwiedzanie Warszawy i Krakowa bo tutaj co mógłby Pan zaproponować: SPA na skwerku, pokazać hydrozagadkę Powiśla czy aktualnie ewenement infrastruktury sportowej – półboisko w Janikowie?
A tak na koniec sformułowanie „…Po wyborach samorządowych podejmiemy działania związane z powołaniem Młodzieżowej Rady Mieszkańców” – jak to jeszcze przed wyborami zna Pan już wynik wyborów? Czyżbyśmy o czymś nie wiedzieli? Mam nadzieję że ta wypowiedź nic innego nie oznacza jak tylko przejęzyczenie. Bo o tym kto będzie wybrany w uczciwych wyborach samorządowych powinni zadecydować tylko i wyłącznie wyborcy (niestety jak widać Pan o tym tu zapomina).
Mam nadzieję, że po tym artykule kolejne wydanie „Naszej Gminy” będzie rzetelne i w pełni zasłuży na miano INFORMATORA GMINY KOZIENICE.
Arkadiusz Molenda

4 odpowiedzi na “MANIPULATOR CZY INFORMATOR?”

 1. ARKADIUSZ MOLENDA pisze:

  JEST REAKCJA NA MÓJ ARTYKUŁ „NASZA GMINA – MANIPULATOR czy INFORMATOR GMINY KOZIENICE” ZAMIESZCZONY W „TYGODNIKU OKO” (271) Z 16 PAŹDZIERNIKA 2014 R. – BURMISTRZ KOZIENIC W „NASZEJ GMINIE” NR 4 Z 16 PAŻDZIERNIKA 2014 R W KOŃCU PODAJE KWOTĘ INWESTYCJI…OK. 41,5 MLN ZŁ, KOZIENICE24 KORYGUJĄ W SWOJEJ PUBLIKACJI ZANIŻONĄ WCZEŚNIEJ WARTOŚĆ NA OKOŁO 41 MILIONÓW ZŁOTYCH. ECHA DNIA PRAWDOPODOBNIE WYCOFAŁO ARTYKUŁ „CENTRUM KULTURALNO-ARTYSTYCZNE W KOZIENICACH BEZ OPÓŹNIEŃ” W KTÓRYM PODAWAŁO NIEPRAWDZIWE DANE – 25 MILIONÓW ZŁ!!! PRAWDZIWA KWOTA INWESTYCJI CENTRUM KULTURALNO-ARTYSTYCZNEGO TO 41 551 138,50 ZŁ (DANE NA DZIEŃ 28.08.2014)

 2. ARKADIUSZ MOLENDA pisze:

  Pierwsza reakcja na artykuł: „NASZA GMINA MANIPULATOR czy INFORMATOR GMINY KOZIENICE”!!! 2014-10-16 w „NASZEJ GMINIE” – INFORMATORZE GMINY KOZIENICE (nr 4), Pan Burmistrz Tomasz Śmietanka w sowim drugim wywiadzie w końcu podaje: „Łączna wartość inwestycji wynika z zawartych umów na realizację inwestycji z Wykonawcami wyłonionymi w drodze przetargów publicznych i wynosi łącznie ok. 41,5 mln złotych.” W końcu pada konkretna kwota a nie „Kwestia kosztów – każda inwestycja ma określony budżet.” – jak to było podawane w pierwszym wywiadzie Pana Burmistrza w „NASZEJ GMINIE” (nr 3) z 2 października 2014 roku.

 3. Wacek pisze:

  Komentarz Jolanty z niezależnej.
  Wywiad Burmistrza w Naszej Gminie – 2014-10-24 07:30:36
  Muszę zacytować pewną kwestię jaką poruszył Burmistrz w tym wywiadzie =będziemy starać się o premię za to, że budynek będzie budowany w technologii pasywnej, a więc energooszczędnej= Z tej wypowiedzi wynika, że Burmistrz nie odróżnia i nie wie czym różni się budynek pasywny od budynku energooszczędnego. Zużycie energii zawartej w paliwie w domu energooszczędnym wynosi około 250 kWh/m2.rok) a w pasywnym nie może przekraczać 120 kWh/m2.rok. Jakie zużycie będzie w tym budynku z wywiadu nie wynika. Ciekawym pojęciem z tego wywiadu jest też GRUNTOWNY WYMIENNIK CIEPŁA. Może ktoś wie co to takiego

 4. Wacek pisze:

  I jeszcze jeden.
  O oświadczeniu wojewody.
  .
  Kto mu bzdety takie napisał ? Drogi mu się pomyliły jak tu u PO bywa ? – 2014-10-24 11:29:09
  Najważniejsze, że trasa jest wyremontowana. Życzę wszystkim bezpiecznej jazdy. ha,ha, która droga jest wyremontowana Panie wojewodo !!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.