Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

LATO Z RYCERSKĄ BIBLIOTEKĄ

Lipiec 10, 2015

Jeżeli nie wiesz jak zorganizować sobie tegoroczne wakacje, siedzisz w domu i nie masz pomysłu? – mamy na to remedium…

KODEKS RYCERSKI w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Grójcu

Polska wydała wielu dzielnych rycerzy, którzy stanowili  przykład do postępowania przez wiele stuleci. Lecz najbardziej znanym  wśród nich był Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima. Rycerz ten , którego imię weszło do naszej tradycji narodowej, jako symbol uczciwości i honoru, żył na przełomie XIV i XV wieku. W czasie swego życia zdobył uznanie całego ówczesnego chrześcijańskiego świata.

Zaskakujące było to, iż mimo tak wielkich osiągnięć nigdy nie pełnił znaczących urzędów. Mimo, że  był znany wśród władców europejskich, z których wielu zabiegało o to, aby przeszedł na służbę do nich, proponując przy tym wielkie nadania i nagrody. Lecz dla Zawiszy Czarnego najważniejsza była Ojczyzna, którą miłował ponad życie. Po jego śmierci Zygmunt Luksemburski pisał: Wojsko straciło w nim najlepszego dowódcę.  Jest zaiste całemu światu wiadomym, iż tenże Zawisza, był rycerzem najdzielniejszym, w broni najbardziej doświadczony, w działaniu najprzezorniejszym, a w wierności i poświęceniu najszczerszym.

W trakcie warsztatów mieliśmy możliwość zapoznania się z zasadami kodeksu rycerskiego, patrząc na życie Zawiszy Czarnego. Dowiedzieliśmy się jakie jest pochodzenie zasady fair play, oznaczającej szacunek dla przeciwnika, przestrzeganie przepisów gry oraz dążenie do zwycięstwa bez uciekania się do różnego rodzaju oszustw. Rycerz musi dbać o rozwój siły, dzielności i odwagi. W jaki sposób staramy się naśladować Zawiszę Czarnego?

Rozwijaliśmy siłę i sprawność w indywidualnych pojedynkach rycerskich, stoczyliśmy walkę grupową w zabawie atak jazdy polskiej, ćwiczyliśmy zasady kulturalnego zachowania przechodząc parami przez kładkę. W trakcie zajęć uczestnicy pokazali, że nie obce są im zasady kodeksu rycerskiego. Zachowali się jak Zawisza Czarny, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych.

Zapraszam na kolejne spotkanie już za tydzień……..

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A” oraz Lokalnych Partnerów.

Andrzej Ekiel

Loga na WWW 06 - GROJEC zm (2)

SONY DSC

SONY DSC

Tygodnik OKO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.