Informator


 • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
  ENEA WYTWARZANIE
  25 sierpnia 2016

  enea_kozienice

IDZIE ZIMA, A CZAD ZNOWU ZABIJA

Październik 24, 2014

Policja ostrzega przed zabójczym działaniem czadu! W godz. wieczornych w dniu 22 października w miejscowości Filipinów gm. Zwoleń doszło do zatrucia czadem dwóch osób. Będący na miejscu zdarzenia lekarz stwierdził zgon 81-letniej kobiety. Druga osoba poszkodowana to mąż denatki, który z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafił do szpitala.

22 października, około godz. 23.00 w miejscowości Filipinów doszło do zatrucia czadem dwóch osób. Poszkodowane osoby ujawniła córka, którą obudziło głośno grające radio. Jej rodzice zajmowali oddzielne pomieszczenie w tym samym domu. Niestety, przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon 81-letniej kobiety. Druga z osób – 78–letni mężczyzna, z objawami zatrucia trafił do szpitala. Policjanci będą wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia.

POLICJA INFORMUJE I OSTRZEGA

CO TO JEST TLENEK WĘGLA?

Tlenek węgla jest bezbarwną i bezwonnym silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i może powodować uszkodzenia  mózgu oraz innych narządów.

Jeśli używasz węgla lub drewna , dokonuj okresowych przeglądów nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku.

Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.

 JAKIE SĄ OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA?

 • ból głowy
 • ogólne zmęczenie
 • duszności
 • trudność z oddychaniem, oddech przyśpieszony, nieregularny
 • senność
 • nudności

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny) traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

JAK RATOWAĆ ZACZADZONEGO?

Należy zapewnić mu dopływ świeżego powietrza

natychmiast otwórz okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę

jak najszybciej wynieś go na świeże powietrze

rozluźnij mu ubranie – rozepnij pasek, guziki ale nie rozbieraj go, gdyż nie można doprowadzić do przemarznięcia

Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca.

CO ZROBIĆ, ABY BYĆ BEZPIECZNYM?

 • zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń
 • stosuj mikrowentylację okien i drzwi
 • nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
 • za pomocą fachowców dokonuj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej
 • nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach  jeżeli nie są wentylowane
 • zainstaluj czujnik tlenku węgla w tej części domu w której sypia twoja rodzina – to bardzo skuteczne urządzenie, które uratowały już niejedno życie.

Tylko czujka pozwoli Ci stwierdzić obecność tlenku węgla. W sprzedaży oprócz czujek węgla są także urządzenia wykrywające jednocześnie tlenek węgla i inne groźne substancje.

asp. Jacek Szarpak 

11 odpowiedzi na “IDZIE ZIMA, A CZAD ZNOWU ZABIJA”

 1. mw pisze:

  pierwsza pomoc najważniejsza. tak jak wyżej i dodatkowo wezwij pomoc 999,998 lub112

 2. mw pisze:

  z pomieszczeń do których dostał się czad nie należy korzystać,aż do momentu ustalenia przyczyny oraz jej usunięciu

 3. mw pisze:

  polecam film ,nie dla czadu, http://www.yotube.com

 4. mw pisze:

  szybko działaj,charakterystyczne dla ostrego zatrucia czadem jest różowe,karminowe zabarwienie skóry

 5. mw pisze:

  rokowanie zależy od czasu przebywania danej osoby w trującej atmosferze oraz stęzenia trującego tlenku węgla w powietrzu oddechowym

 6. mw pisze:

  nasz organizm szybciej łączy się z tlenkiem niż tlenem i charaktezuję się większą trwałością niż po połączeniu z tlenem. powoduje ,że transport tlenu z płuc do tkanek drastycznie się zmienia.utrudnione jest oddawanie tlenu tkankom.na skutek czadu w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniu narządy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie ,czyli układ krązenia i ośrodkowy układ nerwowy

 7. mw pisze:

  pamiętaj czad wypiera tlen i to on rządzi

 8. mw pisze:

  w cięższych przypadkach dochodzi do zaburzeń gospodarki węglowodanowej,krwawień w różnych narządach i rozległych obszarów martwiczych

 9. mw pisze:

  leczenie.przerwanie kontaktu osoby zatrutej tlenkiem węgla.tlenoterapia konwencjonalna i w komorze hiperbarycznej,transfuzja krwi,zapobieganie obrzękowi mózgu,leczenie kwasicy metabolicznej,leczenie hipertermi,ogólne leczenie np.zapalenia płuc,odleżyny

 10. mw pisze:

  ciekawostki…..trujące działanie tlenku węgla zostało wykorzystane podczas II wojny światowej do zagazowywania ludzi zwierzęta np.owady,których krew nie zawiera hemoglobiny mogą żyć w atmosferze składającej się w 80% z czadu i 20% z tlenu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.