Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

KTO NAS BĘDZIE LECZYŁ?

Grudzień 31, 2014

FIASKO NEGOCJACJI. BRAK KONTRAKTÓW DLA PRZYCHODNI

1.01.2015- Z ostatniej chwili: Komunikat Wojewody Mazowieckiego z 31.12.2014r.

Opieka medyczna na Mazowszu jest zapewniona
– szczególny nadzór w ośmiu powiatach

Od Nowego Roku opieka medyczna w Mazowieckiem będzie zapewniona. Przyjmują wszystkie szpitale publiczne. 1, 3, 4 i 6 stycznia korzystamy – jak zwykle – z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL) a w przypadkach nagłych – ze szpitalnych oddziałów ratunkowych lub pogotowia. Od 1 stycznia możemy też sprawdzić, czy nasza przychodnia ma kontrakt. Jeśli nie ma, należy przepisać się do innej.* Aktualizowane listy zakontraktowanych placówek są na stronie internetowej mazowieckiego oddziału NFZ (www.nfz-warszawa.pl) i pod numerem całodobowej infolinii (22) 456 74 01.

W powiatach, w których lekarza pierwszego kontaktu ma zapewnionych mniej niż 60 proc. mieszkańców, NFZ zawarł dodatkowe umowy z działającymi placówkami lub przedłużono dyspozycyjność placówek NPL. Informacje, gdzie się leczyć, powinni przede wszystkim sprawdzić mieszkańcy powiatów (stan na 31.01 godz. 17.00):

  • lipskiego, kozienickiego i Radomia,
  • makowskiego, wyszkowskiego, ostrołęckiego i Ostrołęki,
  • węgrowskiego.

Sytuacja jest dynamiczna, kolejne podmioty wciąż decydują się podpisać umowę (mogą to zrobić dziś do północy).

Od 2 stycznia NFZ uruchamia na swojej stronie aplikację do wyszukiwania najbliższych placówek leczących w ramach kontraktu. Wyświetlą się po wpisaniu w okienko kodu pocztowego. Ewentualne przypadki nieudzielenia pomocy medycznej można zgłaszać na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta 0 800 190 590 lub numer 987 (Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego). U wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego odbyło się dziś spotkanie z dyrektorem mazowieckiego NFZ, na którym szczegółowo przeanalizowano sytuację w każdym z powiatów i omówiono działania wspierające.

Ivetta Biały, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

 Szczegółowych informacji udziela: Andrzej Troszyński, Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, tel. 605 177 717

* Warto zabrać kopie lub odpis naszej dokumentacji medycznej (przychodnie wydają ją zwykle odpłatnie).

 

31.12.2014 inf. własna.

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim nie doszli do porozumienia z Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, w wyniku czego od Nowego Roku nie mają aktualnych kontraktów z NFZ, przez co wiele przychodni (ponad 200 na samym Mazowszu) będzie w najbliższym czasie nieczynnych. – To nie jest żaden strajk, przyjmowanie przez nas pacjentów bez ważnych kontraktów jest nielegalne – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. Jak podkreśla, tylko w jednej z kilku omawianych z ministrem kwestii udało się osiągnąć konsensus. W najbliższych dniach nie są planowane żadne rozmowy, stąd też nie powinniśmy spodziewać się rychłej zmiany.

Poniżej publikujemy oficjalny komunikat wystosowany przez Lek. Dariusza Wojtowicza, Kierownika Przychodni Lekarskiej „Millenium”

W związku z fiaskiem negocjacji lekarzy rodzinnych z Ministerstwem Zdrowia chcielibyśmy poinformować, ze nie podpisaliśmy umowa na podstawową opiekę zdrowotną na zasadach proponowanych przez ministerstwo.

Głęboko żałujemy, że zostaliśmy postawieni przed takim wyborem, ale innego wyjścia nie ma. Warunki proponowane przez ministerstwo zagrażają funkcjonowaniu naszych przychodni, co odbije się na nas wszystkich. 

Stanowczo przeciwko temu protestujemy. Nie pozwolimy, by w związku z nowymi obowiązkami, jakie się na nas narzuca, kolejka do lekarza rodzinnego się wydłużyła. Nie damy się postawić przed wyborem: albo dwutygodniowa kolejka do lekarza pierwszego kontaktu albo przyjmowanie chorych co 3 minuty.

Musimy mieć komfort i czas, by właściwie zbadać pacjenta i postawić rozpoznanie. Póki co, tylko dostępność do lekarzy POZ w Polsce pozwala zagwarantować ludziom możliwość szybkiej porady. I dlatego w rankingach ogólnopolskich to lekarze podstawowej opieki zdrowotnej cieszą się najwyższym zaufaniem chorych. Nie pozwolimy tego zepsuć. 

Tu nie chodzi tylko o pieniądze, co próbuje się wszystkim wmówić. Jeśli o nas chodzi, może zostać wszystko na dotychczasowych zadaniach. Tylko, że ministerstwo się na to nie zgadza. W związku z tym, razem z innymi przychodniami zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim, czyli większością przychodni w powiecie kozienickim, przychodniami w Radomiu oraz całą rzeszą przychodni ogólnopolskich podjęliśmy decyzję, że od 1 stycznia nie otworzymy przychodni aż do odwołania.

Bardzo proszę, ufaliście nam do tej pory, zaufajcie i teraz.

Lek. Dariusz Wojtowicz

W celu uzyskania pomocy lekarskiej należy udać się do placówek służby zdrowia, których listę posiada:

Oddział NFZ w Radomiu, tel. 58 670 96 00 lub oddział NFZ w Warszawie tel. 22 456 74 01.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.