Informator


 • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
  ENEA WYTWARZANIE
  25 sierpnia 2016

  enea_kozienice

ENEA. CZARNA SERIA TRWA

Styczeń 5, 2016

Czarna seria w Elektrowni Kozienice trwa. Zaledwie kilka dni temu, bo 30 grudnia ok. godziny 11:00 miał miejsce śmiertelny wypadek na terenie elektrowni. 54-letni mieszkaniec gminy Kozienice pracujący na wysokości przy budowie nowego bloku energetycznego, został przygnieciony przez siłownik. Mimo natychmiastowej pomocy zmarł w szpitalu 31 grudnia.

Inf. 05.01 12:20

W dniu dzisiejszym (wtorek, 05.01) w godzinach porannych otrzymaliśmy od naszego czytelnika informacje o masowym śnięciu ryb w Wiśle w pobliżu elektrowni. Po zbadaniu sprawy możemy potwierdzić informacje, jakie otrzymaliśmy od naszego czytelnika. Prawdopodobnym powodem tego zajścia jest szok termiczny. Woda potrzebna do chłodzenia kondensatorów przedostała się do Wisły. Najprawdopodobniej Enea Wytwarzanie zrzucając nadmiernie podgrzaną wodę kanałem zrzutowym, doprowadziła do zaistniałej sytuacji.

W związku z tą bulwersującą sprawą wystosowaliśmy zapytanie do rzecznika Enea Wytwarzanie.

Z ostatniej chwili (05.01 23:00): Poniżej odpowiedź rzecznika, którą otrzymaliśmy dzisiaj w godzinach wieczornych:


Szanowny Panie Redaktorze,

Rzeczywiście doszło do śnięcia ryb w kanale zrzutowym elektrowni, o zaistniałej sytuacji niezwłocznie poinformowaliśmy odpowiednie służby.

Odprowadzanie wody z elektrowni do Wisły zawsze odbywa się z zachowaniem odpowiednich procedur, tak było i tym razem. Kiedy poziom wody w Wiśle obniżył się do krytycznej wartości 100,28 m. n.p.m. (przy minimum 100,80) zdecydowaliśmy o podjęciu działań, które nie dopuściły do zamarznięcia ujęcia wody dla elektrowni i tym samym zatrzymania procesu produkcji prądu. W tym przypadku procedury nakazywały skierowanie części wody zrzutowej (po chłodzeniu pary wylotowej) w miejsce ujęcia wody. Jest to ta sama woda, którą standardowo odprowadzamy do Wisły do kanału zrzutowego i jej temperatura nie przekroczyła dopuszczalnej prawem wartości. Przyczyny śnięcia ryb nie są nam znane. Doszło do niego na terenie elektrowni dlatego jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji.

Pozdrawiam,
Agata Reed
Rzecznik Prasowy


Red.
fot. Tygodnik OKO

20160105_115550

20160105_074750

elko_2

elko_3

elko_4

elko_5

elko_6

Tygodnik OKO

Redak­cja nie ponosi jakiej­kol­wiek odpo­wie­dzial­no­ści za tre­ści zamiesz­czane przez użyt­kow­ni­ków na stro­nach por­talu OKO Kozie­nice. Osoby zamiesz­cza­jące wypo­wie­dzi naru­sza­jące prawo lub pra­wem chro­nione dobra osób trze­cich będą mogły ponieść z tego tytułu odpo­wie­dzial­ność karną lub cywilną. Redak­cja OKO zastrzega sobie prawo do usu­wa­nia postów zawie­ra­ją­cych tre­ści sprzeczne z pra­wem i dobrymi oby­cza­jami. Nie­do­pusz­czalne jest umiesz­cza­nie przez użyt­kow­ni­ków na stro­nach por­talu OKA prze­ka­zów rekla­mo­wych oraz komen­ta­rzy, które zawie­rają linki do pry­wat­nych stron www, bez zgody redakcji.

Tygodnik OKO wyraża zgodę na publikacje materiałów zamiesz­czonych na stronie www, jak i w wydaniu papierowym. Jedynym warunkiem jest podanie linka/​źródła pocho­dzenia materiałów: www​.tygodnikoko​.pl.

18 odpowiedzi na “ENEA. CZARNA SERIA TRWA”

 1. Mieszkanka Kozienic pisze:

  Okrucieństwo! Ludzie bywają tacy bezmyślni

  • Konsument pisze:

   Gdyby nie byli tacy „bezmyślni”, to nie miałabyś prądu żeby napisać ten komentarz.

  • Wędkarz pisze:

   Ludzie bezmyślni to Ci co blokują budowę progu spietrzajacego.
   Brak wody do chłodzenia ma taki skutek. Bez progu lub intesywnych opadów deszczu będzie tylko beznadziejnie

 2. Kozieniczanin pisze:

  Czyli konsumpcjonizm usprawiedliwia zabijanie stworzeń? Niezależnie od tego czy to ryby czy człowiek? Konsument – puknij się w pusty łeb. A i żeby było jasne, że chodzi tu o minimalizację kosztów a nie czynności konieczne do zapewnienia stałych dostaw prądu.

 3. Wędkarz pisze:

  Po przeczytaniu tego naprawdę mi żal poziomu wiedzy tej osoby co to opublikowała.
  Po drugie jest zajebiście niski poziom Wisły, do tego lodowe zatory na Wiśle.
  Czyli resumując „woda do chłodzenia kondensatorów” cały czas wraca do Wisły, czyli nie doszło do niekontrolowanego zrzutu bo zrzucana jest cały czas.
  Po drugie jak by doszło do odstawienia nagle 1000MW to nie ryby były by waszym zmartwieniem tylko dzieci, osoby starsze.
  Jestem wędkarzem i to Co się wydarzyło to tragedia, lecz to co się tam dzieje w święta, 2 zmiany czy 3 to nikt nie mówi. Oblegane przez kłusowników całorocznie, całodobowo, wchodzą na teren elektrowni nawalają bananami, po 4/6 wędek nie ważne czy ryba ma wymiar czy nie czy okres ochronny. Ochrona ma w dupie, strażnicy z Elko wpuszczają i pozwalają kłusować. Ile sandaczy czy sumów w okresie ochronnym zabili to już nikt nie mówi. Zanim policja dojedzie to już strażnicy dają info. Kamery w drugą stronę i olewają swoją robotę.
  Reasumując ciepły kanał jak sama nazwa wskazuje cały czas ma zasilanie zrzutami wody chłodzącej z bloków. Więc jak by nie było prądu przy -15 stopniach byście beczeli że jak to nie ma prądu bo niski poziom wody w Wiśle?
  Nie ma progu spiętrzajacego więc aby móc chłodzić kondensatory ratuje się dodając wodę z zrzutu bloków 200MW.
  Gdyby był próg spietrzajacy by bloki 560MW miały wystarczajacą ilość zimnej wody i nie doszło by do tego.
  A takie oszołomy co blokują budowę tego progu niech teraz widzą jakie będą skutki braku wody, a w lato po prostu bez progu przy takim stanie Wisły. Bloki będą stać i albo będziemy kupowac droższy prąd od kogoś innego i odbije się to na naszej kieszeni. Albo nauczymy się żyć bez komputerów, TV i klimatyzacji i lodówek w lato…

 4. mieszkaniec Skarpy pisze:

  losem CZŁOWIEKA żaden oszołom się nie zainteresuje. Kiedy wracam o 16 z pracy przewietrzyć mieszkania nie mogę bo zasmrodzę go toksynami ze śmieci spalanych w starach instalacjach CO. Tak samo jest z wieczornym spacerem. Wszędzie smród ! Świeżym powietrzem mogę pooddychać tylko gdy w sobotę i niedzielę pojadę poza Kozienice.
  TEN TEMAT NIE INTERESUJE NIKOGO !!!
  Ani burmistrza ani radnych !!!!!!

  • c,d. pisze:

   Z pytań do Burmistrza:

   Paweł (12.10.2015 r.)
   Pytanie: Czy w budżecie na 2016 rok będą przewidziane środki na poprawę powietrza w Kozienicach.Została wprowadzona ustawa o czystym powietrzu i wiele miast wprowadza fundusze np.na wymianę piecow np.na gazowe.
   Odpowiedź: Szanowny Panie Pawle. W ramach ochrony powietrza w gminie prowadzony jest program PROSUMENT. W 2015 roku zainstalowanych będzie 45 instalacji fotowoltaicznych, w 2016 roku zamontowanych zostanie, zgodnie z zawartą umową z NFOŚiGW, jeszcze 17 instalacji. W chwili obecnej trwa nabór uzupełniający na dodatkowe 20 instalacji. Należy również zaznaczyć bardzo dobrze rozwiniętą sieć gazową, z której mogą korzystać mieszkańcy. Należy również zaznaczyć, że KGK Sp. z o.o. prowadzi sukcesywnie inwestycje w zakresie rozbudowy, budowy i przebudowy sieci ciepłowniczych na terenie gminy Kozienice, które realizuje zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Obecnie z uwagi na brak sieci gazowej w całej gminie, wprowadzenie programu na wymianę pieców na gazowe, dla części mieszkańców byłoby dyskryminacją pozostałych mieszkańców. Pozdrawiam, Tomasz Śmietanka – Burmistrz Gminy Kozienice.

 5. c,d. pisze:

  Argumentacja burmistrza przeciwko e dofinansowania wymiany piecy co:

  ” Obecnie z uwagi na brak sieci gazowej w całej gminie, wprowadzenie programu na wymianę pieców na gazowe, dla części mieszkańców byłoby dyskryminacją pozostałych mieszkańców.”
  A elitarny program prosument DLA KILKUDZIESIĘCIU MIESZKAŃCÓW gminy nie jest burmistrzu Tomaszu Śmietanko DYSKRYMINACJĄ pozostałych mieszkańców ???

  Kasa na wymianę piecy leży w URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM i czeka, panie burmistrzu !!!!
  Mniej sportu w postaci sztafety 🙂 a więcej dbałości o mieszkańców gminy panie burmistrzu !!!!

 6. pracownik pisze:

  A zamknąć tą „złą” Elektrownię. Niech bogacze z Kozienic i okolic kupują energię z Niemiec. Będzie taniej i bezpieczniej, a pracownicy po zasiłki do burmistrza.

  • Rolnik pisze:

   Zaorać elektrownie to 6milionów wyparuje z dochodu gminy.
   Ale teraz Unia jest, unia ma unia da.

  • captain pisze:

   Pracowniku i Rolniku Szanowny. Normy, które były przyjmowane wtedy, kiedy budowano Kozienice, okazały się w tym roku nieaktualne. Mam na myśli ujęcia wody do chłodzenia turbin. Czasami się zdarza. Pracuję na rzekach od 50 lat i wydaje mi się, że trochę na ten temat wiem. Są takie sytuacje, kiedy nie ma się wyboru. Albo – albo. Pomysł, żeby tworzyć na Wiśle próg zapewniający wodę do chłodzenia, jest pomysłem w gruncie rzeczy złym. Był program z końcowego Gierka, aby stworzyć na Wiśle kaskadę stopni wodnych, właśnie w celu zapewnienia między innymi stabilnych warunków hydrologicznych na poszczególnych odcinkach. Upadło, bo zmieniły się warunki polityczne, ale przyroda, jak się okazuje, ma w d… warunki polityczne. Moim zdaniem, nie ma już żadnego wyboru. Trzeba wrócić do tego projektu kaskadyzacji, niezależnie od tego, co sądzą na ten temat pięknoduchy spod znaku zieleni. Wisła, Wam, Panowie, bo nad nią mieszkacie, być może jest jedyną naturalną rzeką w Europie, ale jak widać, warunki przyrodnicze wygrywają. Ja mieszkam nad Wartą i Odrą – i mamy też podobne problemy, choć może nie na taką skalę. Ale to dlatego, że ówcześni właściciele tych rzek – Niemcy, uregulowali je. Wychodzi na to, że będąc kiedyś w zaborze rosyjskim, mieliście mniej szczęścia. Współczuję.

  • Rolnik pisze:

   Ja szydziłem z tego wszystkiego.
   Bez wyregulowania i zapewnienia utrzymywania odpowiednich poziomów Wisły nasza energetyka leży.
   Według statystyk mamy mniej wody niż Egipt…. A gospodarkę zarządzaniem wodnymi rezerwami prawie brak. Więc mnie dobija jak jakiś laik pisze że nie trzeba nic robić.
   Są w Kozienicach ludzie że twierdzą że próg przeszkodzi żegludze, a przez 20 lat przebywaniu nad Wisła to tylko kajaki widziałem, małe łódki i straż wodną.

 7. mieszkaniec Skarpy pisze:

  Radom: Dużo chętnych na wymianę pieców
  W tym roku (2015) do magistratu wpłynęło ponad 250 wniosków, ale pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich chętnych. Miasto ma na ten cel 1,8 mln zł.

  Formalne procedury przeszło pozytywnie 238 z 250 złożonych wniosków. Pieniędzy wystarczy na realizację tylko 170.

  Miasto ma do rozdysponowania przeszło 1,8 mln zł. 90 proc. tej kwoty pochodzi z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 10 proc. – z budżetu Radomia.
  .
  .
  Z roku na rok rośnie zainteresowanie mieszkańców Radomia dotacjami na wymianę źródła ciepła. W ub. roku dofinansowanie przyznano 103 wnioskodawcom; w sumie na 1,1 mln zł.

  W ramach dotacji wnioskodawca dostaje zwrot 80 proc. kosztów poniesionych na wymianę źródła ciepła, średnio jest to ok. 10 tys. zł. Zdecydowana większość mieszkańców decyduje się na wymianę starych pieców na ogrzewanie gazowe.

 8. mieszkaniec Skarpy pisze:

  Pieniądze czzekają na program w GMINIE KOZIENICE, PANIE BURMISTRZU I P. RADNI !!!
  .

  Podstawowym źródłem dotacji na wymianę pieców jest skierowany do samorządów program Kawka. Finansuje go Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Planowany na lata 2014-2018 budżet przedsięwzięcia wyniesie 278 mln zł. Program zakłada likwidację tzw. niskiej emisji – czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe

 9. Ryba Kozienice pisze:

  Poprostu ryby się ugotowaly Elektrownia umywa ręce Pracownicy budujący nowy blok mówią wprost co się stalo

 10. wuj pisze:

  Po pierwsze był wybór albo ratują blok albo gotują ryby i o tym mowią ludzie z firmy . Guzik kogo obchodzi czy blokom coś zagraża mają je najwyżej wyłączyć a progu i tak nie będzie choćby pajace z elektrowni na głowie stawali .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.