Informator


 • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
  ENEA WYTWARZANIE
  25 sierpnia 2016

  enea_kozienice

DEZERTER W KOZIENICACH

Maj 22, 2015

W dniu 23 maja bieżącego roku (sobota) od godziny 18:30 w sali widowiskowej Kozienickiego Domu Kultury im. B. Klimczuka (Kozienice, ul. Al. 1 Maja 8) odbędzie się KONCERT zespołu DEZERERT!!

ZAGRAJĄ:

   • [Warszawa] DEZERTER: ————————————
   • Zespół powstał w maju 1981 r. w Warszawie. Pod koniec 1983 roku Dezerter nagrał singla dla Tonpressu: „Ku przyszłości” (4 utwory: „Ku przyszłości”, „Spytaj milicjanta”, „Szara rzeczywistość”, „Wojna głupców”). Jednak brak możliwości nagrania pełnej płyty skłoniły muzyków do założenia własnego miniwydawnictwa Tank Records. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n’Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera – „Underground Out Of Poland”. Dzięki operatywności ówczesnego menedżera grupy – Maćka Chmiela – w 1987 r. został nagrany pierwszy (ocenzurowany) LP „Kolaboracja”.

    Rok 1989 to kolejna płyta „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Szwajcarii, Niemczech, Francji, Holandii, Japonii. Dwa lata później ukazał się album „Blasfemia”, a w 1993 r. „Jak powstrzymałem III wojnę światową” – zbiór archiwalnych nagrań Dezertera oraz cztery piosenki z udziałem Katarzyny Nosowskiej.

    Rok 2002 obfitował w ciekawe koncerty, z których najważniejsza była trasa po Belgii, Holandii i Anglii z francuskim zespołem La Fraction. Największym wydarzeniem w jej trakcie był wspólny występ w londyńskiej Astorii dla kilku tysięcy osób. Na większości koncertów w 2002 r. gościnnie występowała Katarzyna Nosowska. W czerwcu 2004 r. ukazała się płyta: „Nielegalny zabójca czasu”. W kwietniu 2005 r. ukazało się pierwsze w historii zespołu DVD. Płyta zawiera zapis koncertu na X Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Zamieszczono na nim również wywiad z zespołem ilustrowany archiwalnymi materiałami.

    Wiosną 2006 r. zespół zagrał kilka koncertów w Polsce i Niemczech (Berlin, Brema, Hamburg). 24 kwietnia miał swoją premierę dwupłytowy album „Punk’s Not Jazz”, na którym zebrane zostały najpopularniejsze piosenki Dezertera. Wydawnictwo związane było z 25. urodzinami zespołu. W kolejnych latach Dezerter prowadził głównie działalność koncertową. Wśród najważniejszych występów wymienić można: festiwale: Rock For People w Czechach (2006), Jarocin (2007), OFF Festival (2007), Węgorzewo (2008), koncerty w Edynburgu (2008), w Warszawie – akcja „Ratuj Tybet” (2008) i Berlinie (2009).

    Nowy album zatytułowany „Prawo do bycia idiotą” ukazał się w październiku 2010 i była promowana jesienną trasą koncertową. Album otrzymał Fryderyka 2011 (w kategorii „Album Roku: Rock”). W listopadzie 2011 światło dzienne ujrzała płyta Jeszcze Żywy Człowiek (historyczne nagrania z Jarocina 1984). W listopadzie 2012 nakładem Mystic na rynku pojawią się reedycje płyt „Kolaboracja”, „Wszyscy przeciwko wszystkim” i „Blasfemia”. Rok 2013 przyniósł kolejne koncerty i rozpoczęcie prac nad materiałem na nową płytę, który ostatecznie powstał w pierwszym półroczu 2014 r., a został zarejestrowany w lipcu 2014 r. Album „Większy zjada mniejszego” ukazał się 6 października 2014 r. nakładem Mystic Production. Jesienią zespół promował płytę na koncertach w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wiosna 2015 to kolejne koncerty, a także zapowiedź dwóch ważnych winyli: „Wszyscy przeciwko wszystkim” i „Kolaboracja” (Pasażer zine and records).

   • [Puławy] Hidden World; ————————————
   • Hidden World to nowy puławski zespół, założony na przełomie 2013 i 2014 roku przez osoby, które miały do tej pory okazje udzielać się w kilku mniej lub bardziej znanych puławskich i warszawskich projektach.

   • [Płock] SCHROTTERSBURG: ————————————
   • Schröttersburg nazwa zespołu pochodzi od nazwy miasta Płock w czasie okupacji niemieckiej. Znaczenie nazwy jest dwojakie, ma być przestrogą, a także etykietą tamtych okrutnych czasów. Z drugiej strony ma też być komunikatem mówiącym o emocjach i działaniach zespołu.

    Tekstowo Schröttersburg nie pozostaje grupą apolityczną. Używając i wykorzystując słowa jako broń, zespół tworzy własne manifesty w formie tekstów.

    Początki zespołu sięgają 2008 roku. W tym właśnie czasie z inicjatywy Roberta i Krzyśka powstaje grupa inspirowana nurtami post-punk. Po pewnym czasie do zespołu dołącza perkusista Czarek. Schröttersburg zaczyna grać regularne próby. Niestety materiał z tego okresu nie zostaje nigdy profesjonalnie nagrany, opublikowany ani publicznie wykonany. Z powodu różnicy zdań co do kierunku rozwoju oraz dalszej współpracy, zespół zawiesza działalność. Grupa odradza się w 2011 roku. W zastępstwie Roberta przychodzi Michał. Schröttersburg zaczyna od nowa. Powstaje nowy materiał usytuowany gdzieś na pograniczu muzyki post-punk, new wave, noise rocka czy kraut rocka.

    W październiku 2013 roku zespół wydaje własnymi siłami płytę demo pt. Demencje, na której znalazło się 6 autorskich kompozycji, zarejestrowanych w Krakowie w kwietniu 2013 roku. Realizatorem tych nagrań (podczas jednodniowej sesji) był Jasiek (Wszaniec, Boanerges).


   wjazd: 20 zł

   Bilety do nabycia:
   Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
   ul. Aleja 1 Maja 8
   poniedziałek-piątek, w godz. 10.00-18.00

   Bartosz Chmielak

   Kozienicki Dom Kultury

   Dezerter

   Tygodnik OKO

   Dodaj komentarz

   Twój adres email nie zostanie opublikowany.