Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

MAZUT WYCIEKŁ Z ELKO DO WISŁY [AKTUALIZACJA]

Lipiec 16, 2014

Z Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych wyciekło około 5 ton mazutu – ciężkiego oleju opałowego, stosowanego m.in. jako paliwo do kotłów.  Do Wisły przedostała się na szczęście dużo mniejsza ilość tej substancji, około 250 kg.

– Na razie mamy rozbieżne informacje, nie wiemy dokładnie czy wyciekło 5 czy 9 metrów sześciennych tej substancji. Część z niej osadziła się na zaporze, jednak ta nie była w stanie zatrzymać wszystkiego. Rozstawiliśmy kolejną zaporę, a teraz musimy oczyścić wodę – mówi Paweł Kowalski z PSP w Kozienicach.

Na razie nie wiadomo jak duże jest skażenie, strażacy pracują na łodziach, by zebrać płyn, a także stawiają kolejne zapory. Na miejscu pracuje kilkudziesięciu strażaków. Akcja potrwa kilka godzin, a same działania utrudnia m.in. silny nurt rzeki.

Na miejsce udały się dwie ekipy ratownictwa chemicznegoo z Warszawy i Płocka.

Według koncernu Enea przyczyną wycieku była usterka zaworu w jednym z kotłów w kozienickiej elektrowni. Enea zapewnia, że do rzeki dostały się tylko śladowe ilości niebezpiecznej substancji i nie ma zagrożenia dla środowiska – informjue rmf24.pl

Miejsce wycieku jest już zabezpieczone.

[AKTUALIZACJA]

Prace związane z całkowitym usunięciem mazutu potrwają kilka dni. Większość substancji (około 5 ton) została zebrana. Z tego co udało się ustalić wynika, że tylko około 250 kg toksycznej substancji przedostało się do rzeki. Według służb i ekologów sytuacja jest pod kontrolą. W żadnym wypadku nie doszło do katastrofy ekologicznej, jednak nie oznacza to, że wyciek nie będzie miał wpływu na florę i faunę rzeki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.