Informator


  • NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE
    ENEA WYTWARZANIE
    25 sierpnia 2016

    enea_kozienice

16 EDYCJA DNI WISŁY

Maj 26, 2015

Od 7 czerwca Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na obchody 16 już edycji DNI WISŁY oraz zachęca do uczestnictwa w arcy-interesujących wydarzeniach, których mnogość gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą wziąć udział w rajdzie ścieżkami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, „naukowcy” w warsztatach entomologicznych oraz w warsztatach ornitologicznych połączonych z rejsem statkiem po Wiśle. Podróżnicy i odkrywcy mogą poznać tajemnice cennych zbiorowisk roślinnych w trakcie wycieczki przyrodniczo-archeologicznej na Skarpę Dobrską oraz do Oddziału Grodzisko Żmijowiska.

Bartosz Chmielak

PROGRAM DNI WISŁY 2015:

PRELEKCJA pt. „ŻYCIE W RZECE

Dni Wisły 2015” rozpoczniemy wykładem popularnonaukowym dr hab. Ewy Pietrykowskiej-Tudruj pt. „Życie w rzece. Wisła – ostatnia dzika rzeka Europy jest środowiskiem życia rozmaitych organizmów. Część z nich żyje na powierzchni wody, inne w toni, jeszcze inne na dnie lub na granicy wody i lądu. Niektóre spędzają w wodzie tylko część swojego życia. Podczas prelekcji poznamy najciekawsze oraz najpospolitsze gatunki zamieszkujących w wodach Wisły roślin, zwierząt oraz organizmów, których nie można dostrzec nieuzbrojonym okiem. Po prelekcji zapraszamy wszystkich na rejs statkiem po Wiśle.

Gdzie i kiedy? – odczyt odbędzie się w Oddziale Przyrodniczym, w dniu 7 czerwca 2015 r. o godz. 12:00. Czas trwania ok. 40 min.

Inauguracja „Dni Wisły 2015” to impreza otwarta, nie wymagająca wcześniejszej rezerwacji miejsc.

 

Lista wydarzeń, na które przyjmowane są zapisy od osób indywidualnych:

WARSZTATY ORNITOLOGICZNE

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z bogactwem przyrodniczym doliny Wisły, a szczególnie z awifauną występującą na obszarze Małopolskiego Przełomu Wisły. Zajęcia będą składać się z trzech, powiązanych ze sobą części. W pierwszej, uczestnicy warsztatów, wezmą udział w prelekcji na temat walorów przyrodniczych doliny Wisły. Prelekcja odbędzie się w Oddziale Przyrodniczym, w salce edukacyjnej. W części drugiej, wyposażeni w lornetki oraz przewodniki do oznaczania ptaków, wyruszą wraz z ornitologiem, na krótką wycieczkę po Kazimierzu Dolnym. Warsztaty zakończą się godzinnym rejsem statkiem, podczas którego uczestnicy będą obserwować ptaki i inne zwierzęta wodne.

Gdzie i kiedy? – warsztaty rozpoczną się w Oddziale Przyrodniczym, w dniu 13 czerwca 2015 r., o godz. 09:00. Czas trwania ok. 3 godz.

Uczestnicy – warsztaty skierowane są do osób indywidualnych, zainteresowanych tematyką ornitologiczną, zarówno dorosłych jak i dzieci.

Zapisy – zgłoszenia do udziału w warsztatach przyjmujemy pod numerem telefonu 81 881 03 26, od poniedziałku do piątku w godz. 07:30-15:30, w terminie do 12 czerwca 2015 r. Organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia listy uczestników w przypadku wyczerpania się miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.

RAJD ŚCIEŻKAMI KAZIMIERSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

Trasa tegorocznego rajdu będzie niezwykle urozmaicona a uczestnikom na pewno nie zabraknie wrażeń. To prawdziwa gratka dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu. Podczas pierwszego etapu wycieczki zapoznamy się z charakterystycznymi elementami rzeźby Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – wąwozami. Dowiemy się co nieco o ich genezie, a także nauczymy się rozpoznawać powszechnie występujące w nich rośliny. Następnie po krótkim zwiedzeniu miasteczka przeprawimy się przez Wisłę do Janowca, gdzie poznamy historię Zamku Firlejów. Na zakończenie rajdu zaplanowano ognisko z kiełbaskami.

Gdzie i kiedy? – wycieczka odbędzie się 14 czerwca 2015 r. Zbiórka uczestników przed Oddziałem Przyrodniczym o godz. 10:00. o godz. Czas trwania ok. 4-5 godz. Powrót z Janowca do Puław autobusem MPK (zakup biletu powrotnego we własnym zakresie).

Uczestnicy – warsztaty skierowane są do osób indywidualnych zainteresowanych przyrodą i preferujących aktywny wypoczynek.

Zapisy – zgłoszenia do udziału w wycieczce przyjmujemy pod numerem telefonu 81 881 03 26, od poniedziałku do piątku w godz. 07:30-15:30, w terminie do 12 czerwca 2015 r. Organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia listy uczestników w przypadku wyczerpania się miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.

WARSZTATY ENTOMOLOGICZNE pt. „MALI MIESZKAŃCY RZEKI

Zajęcia będą doskonałą okazją by poznać najmniejszych mieszkańców rzeki i jej okolicy. Niezastąpionym narzędziem podczas warsztatów będzie lupa – dzięki niej dokładnie poznamy budowę tych malutkich zwierząt. Jaki owad ślizga się po powierzchni wody? Kto wśród owadów jest mistrzem latania? Gdzie powietrze magazynuje pływak żółtobrzeżek? Te, i wiele innych zagadek rozwiążemy poznając tajemniczy świat owadów wodnych. Warsztaty zakończą się zajęciami plastycznymi w ogrodzie, podczas których uczestnicy pomalują duże sylwetki poznanych wcześniej owadów.

Gdzie i kiedy? – warsztaty odbędą się w Oddziale Przyrodniczym 20 czerwca 2015 r. o godz. 10:00. Czas trwania ok. 2 godz.

Uczestnicy – warsztaty skierowane są szczególnie do dzieci wraz z opiekunami zainteresowanych przyrodą.

Zapisy – zgłoszenia do udziału w warsztatach przyjmujemy pod numerem telefonu 81 881 03 26, od poniedziałku do piątku w godz. 07:30-15:30, w terminie do 19 czerwca 2015 r. Organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia listy uczestników w przypadku wyczerpania się miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.

PRZYRODA I ARCHEOLOGIA NAD WISŁĄ

Wycieczka przyrodniczo-archeologiczna na Skarpę Dobrską oraz do Oddziału Grodzisko Żmijowiska. Większość trasy pokonamy autokarem, niewielki fragment wycieczki to spacer. W rezerwacie krajobrazowym „Skarpa Dobrska”, zapoznamy się z roślinnością charakterystyczną dla ciepłolubnych muraw o charakterze stepów ostnicowych i kwietnych, rzadkich w skali Wyżyny Lubelskiej oraz kraju. Nasycimy oczy rozległą panoramą na Kotlinę Chodelską, Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską, poznamy budowę geologiczną tego terenu, a także zgłębimy wiedzę na temat dziedzictwa archeologicznego Kotliny Chodelskiej. Następnie zwiedzimy unikalne w Polsce, otwarte muzeum tematyczne Grodzisko Żmijowiska, chroniące i popularyzujące relikty wczesnośredniowiecznego grodu obronnego Słowian. Na zakończenie wycieczki zaplanowano ognisko z kiełbaskami.

Gdzie i kiedy? – wycieczka odbędzie się w dniu 21 czerwca 2015 r. Zbiórka przed Oddziałem Przyrodniczym o godz. 10:00. Przewidywany powrót autokarem do Kazimierza Dolnego ok. godz. 14:00.

Uczestnicy – warsztaty skierowane są do osób indywidualnych zainteresowanych przyrodą i historią okolic Kazimierza Dolnego.

Zapisy – zgłoszenia do udziału w warsztatach przyjmujemy pod numerem telefonu 81 881 03 26, od poniedziałku do piątku w godz. 07:30-15:30, w terminie do 19 czerwca 2015 r. Organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia listy uczestników w przypadku wyczerpania się miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział we wszystkich imprezach edukacyjnych jest bezpłatny po wcześniejszym zgłoszeniu się telefonicznym. Serdecznie zapraszamy!

7-21 czerwca 2015 r.
Oddział Przyrodniczy, ul. Puławska 54
Dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
AGNIESZKA ZADURA

Dni Wisly 2015

Tygodnik OKO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.